[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 16. 06. 2024   Meniny má Blanka      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež k vocacionistom: Vždy buďte otvoreným priestorom na prijímanie povolaní
P:3, 22. 05. 2023 16:00, ZAH

Vatikán 22. mája (TK KBS) Pápež František pri stretnutí so spoločenstvom vokacionistov vo Vatikáne povzbudzuje, aby pokračovali vo svojej práci a pomáhali ľuďom rozlišovať povolanie podľa vzoru svojho zakladateľa.

Pápež František v pondelok prijal na audiencii členov Spoločenstva Božích povolaní, známeho aj ako vocacionisti, ktorí oslavujú prvé výročie kanonizácie svojho zakladateľa, svätého Justina (Giustina) Maria Russolilla.

Kongregácia bola založená v talianskom Neapole v roku 1920 s charizmou „vyhľadávať a podporovať povolanie ku kňazstvu a rehoľnému životu, najmä medzi menej privilegovanými“ a v súčasnosti pôsobí v Taliansku, Brazílii, Spojených štátoch, Argentíne, Nigérii, na Filipínach, Madagaskare, v Kolumbii, Ekvádore, Indonézii, Veľkej Británii a Čile.

V príhovore k približne dvom tisícom členov kongregácie v aule Pavla VI. pápež František poznamenal, že toto výročie ponúka príležitosť zamyslieť sa nad odkazom svätého Justina, konkrétne nad tým, ako v dnešnom svete uvádzať do praxe jeho charizmu služby kňazským a rehoľným povolaniam. Naznačil tri cesty.

Modlitba

Prvou cestou je modlitba, „ktorá je koreňom všetkých našich aktivít a všetkého apoštolátu“, pretože práve skrze „kontempláciu a adoráciu“ Pána nás „premieňa“, a my môžeme byť „novými, jasnými, prívetivými a radostnými ľuďmi“, ktorí odrážajú jeho lásku.

„Keď sa takými staneme, ponúkame prvú službu povolaným,“ povedal pápež, „pretože tých, s ktorými sa stretávame, najmä mladých ľudí, priťahuje náš spôsob bytia a životná voľba, ktorú sme urobili“.

„Mnoho povolaní je inšpirovaných touto radosťou zakorenenou v modlitbe“, ktorej význam preto „nikdy nesmie byť prehliadaný“, poznamenal pápež.

Ohlasovanie

Rovnako, pokračoval, „nesmie sa zabúdať na význam ohlasovania“, ktorý zdôraznil sám svätý Justin, keď hovoril o „povinnosti každodenného kázania a neustáleho skúmania kultúry povolania“, pričom odporúčal najmä výučbu katechizmu. To, ako povedal pápež František, platí obzvlášť v „dnešnom kultúrnom kontexte“, v ktorom „sa stráca zmysel pre Božiu prítomnosť a slabne viera“, a najmä mladí ľudia nie sú schopní pochopiť zmysel a smerovanie svojho života.

Z toho vyplýva „potreba vrátiť sa k evanjelizácii: hlásať Slovo, odovzdávať obsah našej viery jednoduchým a zanieteným spôsobom a sprevádzať ľudí v ich rozlišovaní“.

„V cirkvi je to potrebné: aby energia nášho apoštolátu smerovala predovšetkým k stretávaniu sa a počúvaniu, k sprevádzaniu v rozlišovaní. To vám odporúčam: oslovte všetkých radosťou z evanjelia, pomáhajte ľuďom v ich duchovnom rozlišovaní, venujte sa evanjelizácii!“

Misia

Nakoniec pápež František prítomným pripomenul, aby „pestovali a obnovovali“ misionárskeho ducha, aby „odovzdali radosť z evanjelia“, ktorá je podstatnou súčasťou ich charizmy, a to „dialógom s mladými ľuďmi, prejavovaním blízkosti rodinám, prenikaním všetkých ľudských činností evanjeliom, najmä v oblasti vzdelávania“.( TK KBS, VaticanNews, cz, rp; pz ) 20230522025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]