[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 14. 06. 2024   Meniny má Vasil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nuncius Girasoli a arcibiskup Orosch požehnali piešťanské pramene
P:3, 22. 05. 2023 15:33, DOM

Trnava 24. mája (TK KBS) Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch prijal pozvanie generálneho riaditeľa Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany, a. s. Petra Bednarčíka a spolu s apoštolským nunciom na Slovensku Mons. Nicolom Girasolim sa v piatok 19. mája popoludní zúčastnil na slávnostnom požehnaní termálnych prameňov na tunajšom svetoznámom kúpeľnom ostrove.

Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch požehnal termálne pramene v Piešťanoch spolu s apoštolským nunciom na Slovensku Mons. Nicolom Girasolim, ktorý navštívil Piešťany po prvýkrát od začiatku svojho pôsobenia na Slovensku. Toto požehnanie nadviazalo na dávnu tradíciu v Piešťanoch, keď najvýdatnejší termálny prameň Adam Trajan v roku 1935 požehnal pápežský legát pápeža Pia XI., parížsky arcibiskup, kardinál Jean Verdier. V ďalších rokoch pokračovali v tejto tradícií aj apoštolský administrátor Ambróz Lazík alebo pražský arcibiskup, kardinál Jozef Beran.

Požehnaním prameňa Adam Trajan sa otvorila nová kúpeľná sezóna, ktorá nadväzuje na citát z Matúšovho evanjelia „Surge et ambula - Vstaň a choď“. Táto slávna veta je napísaná na priečelí piešťanského Kolonádového mosta ponad rieku Váh. Apoštolský nuncius Mons. Nicola Girasoli v príhovore vyzdvihol tento citát a pripomenul, že liečivé pramene dal Boh ľuďom, aby skrze telesné uzdravenie pamätali aj na duchovnú stránku ľudského bytia. Tiež poznamenal, že pripomínaním si historických udalostí nemáme zostať iba v minulosti, ale prostredníctvom prítomného okamihu myslieť aj na budúcnosť pacientov, návštevníkov, ale i zamestnancov kúpeľov.

Generálny riaditeľ kúpeľov Peter Bednarčík pripomenul, že svätenie prameňov je tradícia, ktorou sa začína kúpeľná sezóna v Piešťanoch už od medzivojnového obdobia. V roku 1935 napríklad pramene požehnal parížsky arcibiskup Jean Verdier. V roku 1947 zorganizovalo slávnostné svätenie prameňov zorganizovalo riaditeľstvo kúpeľov a po slávnostnej svätej omši ho vykonal generálny vikár Ambróz Lazík. V roku 1948 sa začala kúpeľná sezóna slávnostným svätením prameňov pražským arcibiskupom Josefom Beranom.

„Je potešujúce, že aj v súčasnosti pokračujeme v tradícii požehnania prameňov založenej Winterovcami, rodinou, ktorá je neodmysliteľne spätá so všestranným rozvojom piešťanských kúpeľov,“ doplnil riaditeľ. Požehnanie bolo v posledných desaťročiach súčasťou slávnostného otvorenia letnej sezóny, ktoré organizovalo mesto Piešťany. V tomto roku sa koná v predstihu, mestské podujatie je naplánované na prvý júnový víkend

Na záver sa Mons. Nicola Girasoli poďakoval generálnemu riaditeľovi a všetkým zamestnancom kúpeľov za ich neúnavnú starostlivosť o pacientov a okrem veľkého potlesku im udelil aj arcibiskupské požehnanie. Na slávnosti sa spolu s apoštolským nunciom Mons. Nicolom Girasolim a trnavským arcibiskupom Mons. Jánom Oroschom zúčastnil aj biskupský vikár pre nemocničnú duchovnú službu assessor Rudolf Kopinec, kancelár Trnavskej arcibiskupskej kúrie kanonik Dušan Kolenčík, piešťanskí duchovní - evanjelický farár Branislav Dolinský a farár dekan Marián Kolenčík spolu s kaplánom Jánom Fábikom.

Za Trnavský samosprávny kraj sa na slávnosti zúčastnil župan Jozef Viskupič a za mesto Piešťany primátor mesta Jozef Jančovič. Zastúpené bolo samozrejme hlavne vedenie Slovenských liečebných kúpeľov v Piešťanoch, ktoré túto slávnosť zorganizovalo. Na slávnosti boli prítomní i mnohí kúpeľní hostia, nechýbali ani veriaci rímskokatolíckej farnosti sv. Cyrila a Metoda v Piešťanoch. Slávnosti prialo po predchádzajúcich viacerých daždivých dňoch aj slnečné počasie.

Zdroje: TASR / Arcibiskupský úrad v Trnave, Stanislav Žlnay

Aktualizované ( TK KBS, abutt, sz, tasr, ml; pz ) 20230522024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]