[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 12. 2023   Meniny má Bibiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Vatikáne bol zatknutý muž, ktorý osobným vozidlom prerazil vstupné kontroly
P:3, 19. 05. 2023 13:19, ZAH

Vatikán 19. mája (TK KBS) Vo štvrtok 18. mája, na vatikánsky štátny sviatok Nanebovstúpenia Pána, krátko po 20:00, vošlo do Vatikánu vysokou rýchlosťou osobné auto a vytlačilo dve kontrolné brány Švajčiarskej gardy a vatikánskeho žandárstva. V snahe zastaviť vozidlo vystrelil inšpektor žandárov smerom k predným pneumatikám. Po príchode na nádvorie sv. Damasa v Apoštolskom paláci bol vodič zatknutý a okamžite podrobený lekárskej kontrole. Bolo zistené, že je ťažko zdravotne postihnutý. Teraz sa nachádza v cele v žandárskych kasární.

Muž, ktorý šoféroval automobil, prerazil bránu sv. Anny a dostal sa na nádvorie sv. Damasa, kde bol zadržaný a zablokovaný žandármi. Vatikánska tlačová správa z 18. mája vysvetľuje: „Dnes večer po 20:00 sa auto dostalo ku vchodu do Vatikánu na nádvorí svätej Anny. Nedbajúc na pokyny, ktoré mu dal Pápežský zbor švajčiarskej gardy a ktoré mu bránili vo vstupe do štátu bez príslušných oprávnení, dočasne opustil vchod a po manévrovaní znovu vošiel vysokou rýchlosťou, pričom si vynútil prejazd dvoma kontrolnými stanoviskami, Švajčiarskej gardy a Žandárskeho zboru Mestského štátu Vatikán.

„V snahe zastaviť vozidlo“, pokračuje tlačová správa, „inšpektor žandárstva, ktorý bránu strážil, vystrelil z pištole smerom na predné pneumatiky vozidla. Aj keď zasiahol vozidlo do ľavého predného blatníka, auto pokračovalo v jazde. Pretože bol vysielačkou rýchlo odvysielaný kód poplachu, strážny uzavrel Mincovnú bránu, ktorá umožňuje prístup do zadnej časti baziliky svätého Petra, Vatikánskych záhrad a na námestie svätej Marty“ (kde sa nachádza rovnomenný penzión, v ktorom býva pápež František a ďalší zamestnanci).

Auto medzitým dorazilo na nádvorie sv. Damasa v Apoštolskom paláci: „Vodič vystúpil sám, bol zablokovaný a zatknutý žandárskym zborom. Asi štyridsaťročný muž, bol okamžite vyšetrený lekármi z Riaditeľstva pre zdravotníctvo a hygienu Mestského štátu Vatikán, ktorí zistili vážny stav psychofyzickej alterácie. Muž je v súčasnosti umiestnený v cele predbežného zadržania v nových priestoroch žandárskych kasární, k dispozícii justičnému orgánu“.( TK KBS, VaticanNews, cz, rp; pz ) 20230519034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]