[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 01. 10. 2023   Meniny má Arnold      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  október  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cíferská hudobná jar 2023 zavŕši v nedeľu tridsiaty šiesty ročník festivalu
P:3, 19. 05. 2023 11:58, DOMFoto: R. Lutzbauer


Cífer 19. mája (TK KBS) Cíferská hudobná jar 2023 sa nezadržateľne blíži k svojmu záveru. V nedeľu 21. mája zavŕši tridsiaty šiesty ročník festivalu koncert Rímskokatolíckeho cirkevného hudobného spolku sv. Mikuláša v Trnave. Zbor a orchester známy pod prezývkou Schneiderovci vystúpi s organovým sprievodom Jána Fančoviča pod taktovkou dirigenta Daniela Ruzziera.

Ako sólisti sa predstavia: Lucia Kubeková – soprán, Pavlína Cuninková – alt, Stanislav Sliva – tenor, Michaela Bobeková – husle a Martina Tomašovičová – organ/klavír. Začiatok koncertu je o 16.00 h a vstupné je dobrovoľné, informoval predseda OZ Spolok priateľov hudby v Cíferi Dušan Caja. Cíferská hudobná jar sa koná pod záštitou starostu obce Cífer Maroša Sagana a s finančnou podporou obce Cífer.

Rímskokatolícky cirkevný hudobný spolok sv. Mikuláša v Trnave o. z. je pokračovateľom bohatej tradície cirkevnej hudobnej produkcie, ktorej počiatky siahajú až do prvej polovice 19. storočia (zal. v roku 1833).  S hrdosťou používajú prezývku SCHNEIDEROVCI, ktorá ich spája s maestrom Mikulášom Schneiderom-Trnavským. Ten bol za regenschoriho menovaný v roku 1913 a okrem povinností pri liturgii začal organizovať koncerty cirkevnej hudby. Už samotná prítomnosť Mikuláša Schneidera-Trnavského vytvárala predpoklady na výrazné zvýšenie interpretačnej kvality spolku. Postupne sa z neho stala najvýznamnejšia osobnosť trnavského hudobného života. Schneider-Trnavský viedol hudobno-spevácke teleso ako dirigent, pedagóg a skladateľ celých 45 rokov. Po jeho abdikácii bol vedením chóru poverený Daniel Bulla, riaditeľ školy v Cíferi, známy veľkými zásluhami v rozvoji zborovej interpretačnej činnosti na Slovensku. Chór viedol až do roku 1980, kedy ho vystriedal Ladislav Vymazal. Ten okrem činnosti dirigenta a zbormajstra vykonával aj funkciu tajomníka spolku. V roku 2015 odovzdal dirigentskú taktovku svojmu nasledovníkovi, mladému hudobníkovi talianskeho pôvodu, Danielovi Ruzzierovi.

Členmi spolku sú amatérski speváci a hudobníci najrozličnejších profesií (napr. študenti, technici, učitelia, právnici), ale aj učitelia hudby a profesionálni speváci a hudobníci rôznych vekových kategórií. V súčasnosti má spolok približne 35 činných členov v zbore a v orchestri. S výnimkou letných prázdnin účinkujú každú nedeľu na latinskej svätej omši v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave o 9:00 h, pričom minimálne raz do mesiaca vystupujú spolu s orchestrom.

Okrem toho sa pri rôznych príležitostiach spolok podieľa na chrámových i svetských koncertoch. Účinkoval na mnohých miestach nielen na Slovensku, ale aj v Rakúsku, Poľsku a v Taliansku. V repertoári spolku sa nachádza gregoriánsky chorál, polyfonické diela rôznych štýlových období až po diela modernej cirkevnej hudby 20. i 21. storočia. Spája ich viera, ale i láska ku klasickej hudbe. Schádzajú sa na skúškach každý piatok večer v hudobnej miestnosti na fare a snažia sa vylepšovať interpretáciu omší a ofertórií pod vedením dirigenta Daniela Ruzziera.

V uplynulých rokoch mali možnosť účinkovať aj s profesionálnymi telesami. V roku 2018 to bol projekt „Maestro Schneider-Trnavský 60 po… a stále medzi nami“ v spolupráci so speváckymi zbormi Technik - Akademik, Cantica Sacra Tyrnaviae a s profesionálnym orchestrom Musici del Teatro pod taktovkou dirigenta Pavla Procházku. V rámci Vianočného koncertu 2019 v spolupráci s členmi Slovenského komorného orchestra (Warchalovcami) a so speváckym zborom M@gnificat z Bratislavy uviedli omšovú kompozíciu Missa Pastoralis Slovaca od slovenského hudobného skladateľa Mariána Kittnera, ktorý toto dielo aj dirigoval. V roku 2022 sa spolupodieľali spolu s ďalšími amatérskymi zbormi a s profesionálnymi spevákmi a hudobníkmi na svetovej premiére zrekonštruovanej a nikdy predtým neuvedenej omše Mikuláša Schneidera-Trnavského Missa in C v rámci koncertu Maestrovi zo srdca.

Spolok bol za svoju činnosť ocenený Uznaním za zásluhy o rozvoj a reprezentáciu mesta Trnavy (1998), cenou Fra Angelico za rok 2008, cenou Trnavského samosprávneho kraja za zásluhy pre rozvoj kultúry v TTSK, cenou „Ruža sv. Alžbety“ a cenou Mesta Trnava (2019). 

TK KBS informoval Dušan Caja ( TK KBS, dca, ml; pz ) 20230519033   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]