[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vatikán predstavuje nové známky na podporu mieru
P:3, 19. 05. 2023 09:55, ZAH

Vatikán 19. mája (TK KBS) Vatikán predstavuje nové známky na podporu mieru. Vatikánsky filatelistický úrad vydal tento týždeň v utorok novú sériu poštových známok s témou mieru. Na jednej známke sú napríklad zobrazené dve farebné paže v tvare srdca, ktoré sa vzájomne prelínajú a držia za ruky, na ďalšej je pápež František s ukrajinskou vlajkou. Známky boli k dispozícii 16. a 17. mája 2023 so špeciálnou pečiatkou vo vatikánskej pošte pri kolonáde na Svätopetrskom námestí.

Obe známky venované mieru sú súčasťou série Vatikánskeho filatelistického úradu „Európa 2023“. Známka v hodnote 0,10 € zobrazuje pápeža Františka počas generálnej audiencie 6. apríla 2022, kedy mu bola odovzdaná ukrajinská vlajka pochádzajúca z mesta Buča, kde došlo k desivej masakre. Pápež František pri tejto príležitosti, rovnako ako pri mnohých ďalších príležitostiach od vypuknutia útočnej vojny, prosil za mier pre Ukrajinu a za to, aby sa na tamojšiu vojnu a utrpenie ľudí nezabúdalo a aby sa za nich ľudia modlili.

Druhá mierová známka v hodnote 1,25 € zobrazuje motív spoločný pre všetky členské krajiny „Posteurop“, ktorý bol vybraný v súťaži, na ktorej sa zúčastnili všetci členovia poštového združenia. V súťaži zvíťazila luxemburská pošta so svojim „mierovým uzlom“. Pod ním je v taliančine napísané: „Mier - najväčšie dobro ľudstva“.

Okrem dvoch známok na tému mier vydáva Vatikán od tohto utorka aj ďalšie známky. Medzi inými je to jedna so švajčiarskymi gardistami. Príležitosťou je tu výročie založenia Stálej komisie pre ochranu historických a umeleckých pamiatok Svätej stolice, ktorú 27. júna 1923 založil Pius XI.

Porta Sancti Petri so švajčiarskymi gardistami

Podľa Vatikánskej mincovne a známkového úradu je na známke zachytený pohľad do interiéru Porta Sancti Petri, ktorý nie je prístupný návštevníkom a je vidieť z kasární švajčiarskej gardy. Pamiatková komisia sa podieľa na reštaurátorských prácach, ktoré prebiehajú v rámci projektu obnovy kasární Pápežskej švajčiarskej gardy. V nasledujúcich rokoch má byť Porta Sancti Petri zbavená všetkých moderných prvkov a bude obnovená jej mohutná renesančná obranná stavba v neskoro antickej tradícii.

Ďalšia nová vatikánska známka je venovaná Svetovým dňom mládeže, ktoré sa budú konať v Lisabone v auguste 2023.

Ďalšie informácie a možnosti objednania

Nové vatikánske známky je možné kúpiť v poštovom úrade pri kolonáde na Svätopeterskom námestí alebo prostredníctvom webových stránok Vatikánskej mincovne a filatelistického úradu.( TK KBS, VaticanNews, cz, rp; pz ) 20230519019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]