[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 06. 12. 2023   Meniny má Mikuláš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na KU v Ružomberku bol inaugurovaný najmladší dekan na Slovensku
P:3, 19. 05. 2023 09:00, DOM

Ružomberok 19. mája (TK KBS) Do funkcie dekana Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku bol v stredu 17. mája slávnostne uvedený Samuel Štefan Mahút, ktorý sa vo veku 28 rokov stal pravdepodobne najmladším dekanom v slovenských dejinách. Mahúta do tejto funkcie vymenoval už 27. marca rektor Katolíckej univerzity v Ružomberku Jaroslav Demko, a to na základe predchádzajúcej voľby akademického senátu fakulty a súhlasu veľkého kancelára univerzity košického arcibiskupa Bernarda Bobera.

V slávnostnom príhovore nový dekan prirovnal Filozofickú fakultu KU k majáku, ktorý na mori čoraz zmätenejšieho súčasného sveta ponúka garanciu slobody slova, obhajoby tradičných hodnôt a poctivého racionálneho skúmania poznatkov vo svetle viery. Vyzdvihol viaceré silné stránky fakulty a univerzity (vysoké čísla v prieskumoch spokojnosti, nízka nezamestnanosť absolventov, moderné vybavenie, rodinná atmosféra...) a vyzval najmä študentov, aby sa so svojimi pozitívnymi skúsenosťami nebáli podeliť aj s ostatnými, v duchu hesla „nestačí, že sliepka znáša zlaté vajcia, musí pritom aj kotkodákať“.

Sameul Štefan Mahút vyštudoval filozofiu, slovenský jazyk a literatúru a anglický jazyk. Pôsobil ako učiteľ na základnej škole v Babíne na Orave. Na Katolíckej univerzite sa angažoval vo fakultnom aj univerzitnom akademickom senáte, v jeho legislatívnej komisii aj v správnej rade univerzity. Absolvoval výskumnú mobilitu na University of Notre Dame v Spojených štátoch amerických a vo svojich doterajších publikáciách sa zameral najmä na ľudskú dôstojnosť z právnofilozofickej perspektívy. Okrem toho sa venuje dobrovoľníckej činnosti v Slovenskom skautingu a v Spoločenstve Ladislava Hanusa. S manželkou žije v Dolnom Kubíne.

Spolu s dekanom S. Š. Mahútom bola do funkcie prodekanky pre vedu doktorandské štúdium uvedená Terézia Rončáková a do funkcie prodekanky pre výchovu a vzdelávanie Paulína Kováčová. Funkčné obdobie nového vedenia Filozofickej fakulty KU je štvorročné a malo by trvať až do apríla 2027.

Videozáznam z inaugurácie je dostupný na videokanáli FF KU (inauguračný príhovor nového dekana začína od 34. minúty). Fotografie z akademickej slávnosti sa nachádza v novej fotogalérii FF KU. Príhovor dekana v textovej podobe je dostupný na tomto mieste.

Zdroj: Filozofická fakulta KU v Ružomberku ( TK KBS, te, ml; pz ) 20230519012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]