[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 19. 06. 2024   Meniny má Alfréd      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Judák konsekroval chrám Ružencovej Panny Márie v Kmeťove
P:3, 19. 05. 2023 08:30, DOM

Kmeťovo 19. mája (TK KBS) Nitriansky biskup Mons. Viliam Judák konsekroval filiálny chrám v Kmeťove, ktorý je zasvätený Ružencovej Panne Márii a patrí do farnosti sv. Michala v Michale nad Žitavou. Po rekonštrukcii kostola tak bola vykonaná posviacka chrámu aj s uložením relikvií svätej sestry Faustíny do nového obetného stola. Biskup Judák bol aj hlavným celebrantom slávnostnej svätej omše za účasti miestneho administrátora farnosti Jána Hudeca, dekana Miroslava Hoždoru a kňazov – rodákov z Kmeťova, farníkov i hostí, ktorí boli zhotoviteľmi alebo dobrodincami rekonštrukcie kostola.

Kmetovo, biskup, Judak, obnoveny, kostol

Biskup Viliam v príhovore upriamil pozornosť veriacich na sny sv. Jána Bosca o pilieroch ľudského života, ktorými sú Eucharistia a Panna Mária. Upriamil pozornosť aj na posolstvá Panny Márie z Fatimy – aby konali pokánie, modlili sa, posväcovali sa, aby tento svet bol naozaj lepší, krajší, ľudskejší, božskejší. A aby tak ako ich predkovia žili intenzívny náboženský život, aby si vieru ako hodnotu zachovali a hlásili sa k nej a odovzdávali ďalším generáciám. Vyjadril žičenie, nech celú farnosť Pán na príhovor Panny Márie ochraňuje a zachová vo svojej láske.

V závere slávnosti zazneli ďakovné slová i oslavná báseň. Slávnosť umocnil spevokol mladých, farníci oblečení v tradičnom kmeťovskom kroji,  kvetinová výzdoba a občerstvenie od miestnych farníkov.  Milým a zároveň radostným prekvapením pre všetkých bolo udelenie hodnosti honorárny dekan z rúk otca biskupa duchovnému otcovi Jánovi Hudecovi za jeho dlhoročný horlivý kňazský život.

Konsekrácii chrámu predchádzala jeho rozsiahla rekonštrukcia pod vedením farára Jána Hudeca. V interiéri bolo prerobené celé presbytérium a osadený bol nový oltár i obetný stôl s ambónou. Vynovená bola socha Ružencovej Panny Márie ako i ostatné sochy. Bolo prerobené celé elektrické vedenie, osvetlenie, strop kostola, sakristia, výškové zväčšenie bočnej lode, všade bola položená nová podlaha, omaľovaný bol celý interiér kostola a obnovená bola aj vonkajšia fasáda. Oprava trvala od októbra 2021 do apríla 2022. Obnovený Kmeťovský kostol tak bude ďalej slúžiť veriacim na prehlbovanie viery a vzťahu k Pánu Bohu a Panne Márii, a rozmáhaniu láske k blížnym.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký( TK KBS, tu, ml; pz ) 20230519010   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]