[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František zreformoval „ústavu“ Mestského štátu Vatikán
P:3, 13. 05. 2023 20:45, ZAH

Vatikán 13. mája (VaticanNews) Svätý Otec František vydal na spomienku Fatimskej Panny Márie, 13. mája nový základný zákon, ktorý má nahradiť zákon z roku 2000, „aby reagoval na potreby dnešnej doby“ a aby medzinárodné záväzky, ktoré Svätá stolica prijala, boli platné aj pre Vatikánsky štát. Členmi pápežskej komisie odteraz budú nielen kardináli, ale aj laici. Zároveň sa sprísnila regulácia finančného plánu ako aj konečného rozpočtu.

Pápež František novelizoval „ústavu“ Vatikánskeho štátu, ktorá nahradila doteraz platnú z 26. novembra 2000, vydanú svätým Jánom Pavlom II., ktorá novelizovala predošlú vydanú Piom XI. zo 7. júna 1929.

Ide o novú reformu, ktorá zapadá do rámca prebiehajúcich reforiem vypracovaných počas desiatich rokov pontifikátu pápeža Františka. Zákon „preberá a dopĺňa“ už vydané aktualizácie predpisov a inštitucionálnych profilov, ktoré boli v štáte realizované reformou zákona o prameňoch práva, zákona o štátnej správe a zákona o súdnictve.

Podobne ako v pôvodnej „Ústave“ z roku 2000 pápež potvrdil „plnosť vládnej moci“ najvyššieho veľkňaza, „ktorá zahŕňa zákonodarnú, výkonnú a súdnu moc“. Zároveň sa potvrdzuje aj „osobitný charakter a autonómia vatikánskeho právneho systému“, odlišného od právneho systému Rímskej kúrie.

Zostáva v platnosti aj jurisdikcia štátu nad extrateritoriálnymi oblasťami, resp. nad „výkonom akejkoľvek následnej moci na území vymedzenom Lateránskou zmluvou a v budovách a oblastiach, kde pôsobia štátne inštitúcie alebo inštitúcie Svätej stolice a platia osobitné a funkčné záruky a imunita podľa medzinárodného práva“.

Svätý Otec tiež potvrdil legislatívnu funkciu Pápežskej komisie pre Mestský štát Vatikán, ktorá sa doteraz skladala výlučne z kardinalov, ktorým predsedal kardinál, ktorý bol zároveň predsedom Governatorátu. Jednou z noviniek v novom základnom zákone je, že okrem kardinálov budú v komisii aj ďalší členovia a to laici a laičky, ktorých vymenuje pápež na päťročné obdobie.

Ďalšia dôležitá novinka sa týka prísnejšej a podrobnejšej úpravy plánovaného a konečného rozpočtu, ktorý každoročne prerokúva pápežská komisia, „v súlade s pravidlami účtovníctva“ a „s platnosťou, ktorá má silu zákona“. Komisia po prerokovaní predloží trojročný finančný plán priamo na schválenie najvyššiemu veľkňazovi. Rozpočet musí zabezpečiť „rovnováhu príjmov a výdavkov“ a musí sa pritom riadiť „zásadami jasnosti, transparentnosti a spravodlivosti“.

Martin Jarábek - Vatikán( TK KBS, VaticanNews mj, ml; pz ) 20230513003   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]