[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 21. 06. 2024   Meniny má Alojz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sviatok sv. Lujzy slávila Vincentská rodina v Nitre s apoštolským nunciom
P:3, 10. 05. 2023 15:22, DOM

Nitra 10. mája (TK KBS) Sviatok sv. Lujzy de Marillac (9. mája) oslávili Dcéry kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul v Nitre za účasti apoštolského nuncia na Slovensku Mons. Nicola Girasoliho, nitrianskeho biskupa Mons. Viliama Judáka, trnavského arcibiskupa Mons. Jána Oroscha, provinciálneho predstaveného Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul a ďalších kňazov i zástupcov vetiev Vincentskej rodiny na Slovensku.

Mons. Girasoli po príchode do provinciálneho domu sestier navštívil choré sestry v dome, oboznámil sa s činnosťou Združenia mariánskej mládeže (ZMM) na Slovensku i s históriou slovenskej provincie. Na úvod prednášky, ktorú mal pre vincentskú rodinu, vyrozprával úsmevný príbeh o tom, ako už od detstva mal blízkosť k vincentskej rodine. Nakoľko jeho rodičia dlho nemohli mať deti, vybrali sa na púť do Paríža k Panne Márii zázračnej medaily.  Po 10 mesiacoch od návratu sa im narodilo prvé dieťa a potom nasledovali ďalšie. Preto im matka často pripomínala, že sú „deťmi zázračnej medaily“.

Nuncius sa vo svojom príhovore opieral o encykliku Svätého Otca Františka „Fratelli tutti,“ ktorej zvlášť druhá kapitola vystihuje blízkosť k charizme Spoločnosti Dcér kresťanskej lásky. „Láske nezáleží na tom, či zranený brat pochádza odtiaľto alebo odinakiaľ… Je to láska, ktorá nám umožňuje budovať veľkú rodinu, kde sa všetci môžeme cítiť ako doma… “ Toto bolo aj podstatou charizmy sv. Vincenta. V druhom – chudobnom, zranenom, väznenom… – videl osobu Ježiša Krista.

Na záver príhovoru nuncius poďakoval členom vincentskej rodiny za „charizmu blízkosti“, ktorú žijú. Svätý Otec to nazýva „apoštolát blízkosti k ľuďom“. A v jeho mene odovzdal provinciálnej predstavenej, sestre Damiáne, medailu ako poďakovanie za to, čo robíme. „Po prednáške sme s celou vincentskou rodinou poďakovali Pánovi spoločnými večernými chválami a slávením Eucharistie, na ktorej sa zúčastnili aj veriaci z okolia. Deň sme ukončili spoločným agapé," napísali na webstránke sestry Vincentky.

Zdroj: vincentky.sk / Krátené( TK KBS, vin, bs, ml; pz ) 20230510025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]