[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Cíferská hudobná jar pokračuje v nedeľu koncertom barokovej hudby
P:3, 05. 05. 2023 11:30, DOM

Bratislava 5. mája (TK KBS) Tridsiaty šiesty ročník festivalu Cíferská hudobná jar bude pokračovať už túto nedeľu 7. mája 2023 komorným koncertom mladých hudobníčok – študentiek pražskej Akademie múzických umění. Klára Mach Jasenčáková (flauta) a Karolína Moravcová (spinet) predstavia návštevníkom koncertu diela barokových skladateľov G. P. Telemanna, J. P. Sweelincka, J. C. F. Fischera, J. S. Bacha a C. P. E. Bacha. Začiatok koncertu v Kostole sv. Michala Archanjela v Cíferi je o 16:00 a vstupné je dobrovoľné. 

Klára Mach Jasenčáková sa venuje hre na flautu od štyroch rokov. Po skončení ZUŠ nastúpila na Konzervatórium v Bratislave, kde absolvovala štúdium v triede Mgr. Art. Viktora Vavra. Od roku 2019 je študentkou Akademie múzických umění v Prahe v triede odb. as. Mgr. Maria Mesanyho. V roku 2021 úspešne dokončila bakalársky stupeň a teraz pokračuje na magisterskom stupni. Má za sebou niekoľko úspechov. Medzi najväčšie patrí 1. miesto na súťaži o štipendium Yamaha Music Foundation of Europe, 1. miesto na súťaži slovenských konzervatórií – odbor hra na flaute, 2. miesto na interpretačnej súťaži Nadace Bohuslava Martinů, cena za najlepšiu interpretáciu skladby Viktora Kalabisa. Ako sólistka sa predstavila s orchestrom PKF – Prague Philharmonia, so Symfonickým orchestrom Konzervatória v Bratislave a tiež s Komorným orchestrom Konzervatória v Bratislave. Okrem sólovej a komornej hry sa tiež intenzívne venuje hre orchestrálnej. V rokoch 2019-2021 pôsobila ako prvá flautistka Štátnej filharmónie Košice, potom sa podieľala na projektoch Českej študentskej filharmónie a od septembra 2022 je členkou Karlovarského symfonického orchestra. Svoje interpretačné umenie si neustále zdokonaľuje na majstrovských kurzoch a workshopoch. Medzi najznámejšie mená, u ktorých študovala, patria: Emily Beynon, András Adorján, Katalin Kramarics Stefula, Thomas Prévost, Catherine Cantin či Hansgeorg Schmeiser.

Karolína Moravcová v siedmich rokoch začala navštevovať ZUŠ Letohrad, kde získala svoje prvé skúsenosti v hre na klavíri pod vedením Olgy Dominikusovej. Ďalej pokračovala v štúdiách na konzervatóriu v Pardubiciach v triede MgA. Jitky Fowler Fraňkovej, Ph.D. V roku 2018 absolvovala s prvou vetou Šostakovičovho klavírneho koncert F dur č. 2 v sprievode Filharmónie Hradec Králové, pod taktovkou MgA. Tomáša Židka, Ph.D. V súčasnosti navštevuje AMU v Prahe. V bakalárskom programe sa venovala hre na čembale v triede prof. Giedrė Lukšaitė-Mrázkovej a v magisterskom štúdiu pokračovala u MgA. Petry Blažkovej Žďárskej, Ph.D. Lekcie bassa continua navštevovala u MgA. Pabla Alejandra Kornfelda. V rámci programu Erasmus študovala na Hochschule für Musik und Theater Félixa Mendelssohna Bartholdyho v Lipsku, pod vedením Tobiasa Shadeho. V rámci stáže si zahrala koncerty s barokovým orchestrom a absolvovala koncerty s komornou hudbou. V priebehu svojich štúdií získala rad ocenení z medzinárodných súťaží a zúčastnila sa majstrovských kurzov pod vedením Eugena Indjica, Johanna Sonnleitnera alebo Patricka Ayrtona.

Cíferská hudobná jar sa koná pod záštitou starostu obce Cífer Maroša Sagana a s finančnou podporou Obce Cífer, informoval Dušan Caja, predseda OZ Spolok priateľov hudby v Cíferi.( TK KBS, dca, ml; pz ) 20230505015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]