[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 05. 01. 2025   Meniny má Andrea      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  január  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Jubilejný rok 2025
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež: Kiež kresťania a moslimovia spoločne prispievajú k bratskému svetu
P:3, 04. 05. 2023 15:01, ZAH

Vatikán 4. mája (VaticanNews) Pápež František prijal účastníkov VI. kolokvia medzi Dikastériom pre medzináboženský dialóg a Kráľovským inštitútom pre medzináboženské štúdiá vedeným jordánskym princom El Hassanom bin Talalom, ktorého hlavným cieľom je zachovanie a zhodnotenie arabského kresťanského dedičstva. Pápež zdôraznil, že ide už o šieste stretnutie, ktoré svedčí o kontinuite a vytrvalosti na ceste medzináboženského a medzikultúrneho dialógu, ktorý je tiež prejavom pokračujúceho verného priateľstva.

„Rád by som vyjadril uznanie a vďačnosť Jeho Veličenstvu, jordánskemu kráľovi Abdalláhovi II., za jeho pozornosť venovanú kresťanským komunitám nielen v jeho krajine, ale aj na celom Blízkom východe, najmä v tejto dobe poznačenej konflikty a násilím. Jeho Veličenstvo neúnavne opakuje, že kresťania týchto požehnaných krajín sú ich pôvodní obyvatelia, a preto žijú tam, kde ich predkovia žili po dlhé stáročia“.

Pápež František vyjadruje zvláštnu vďačnosť za prácu Kráľovského inštitútu pre medzináboženské štúdiá, ktorého cieľom je upevňovať kresťanské dedičstvo na celom Blízkom východe, v regióne bohatom na etniká, náboženstvo, kultúry, jazyky a tradície. Podľa pápeža ide o krásnu mozaiku, ktorú je potrebné zachovať v každom dieliku. A poznamenáva, že dialóg potrebuje úprimnosť a vzájomný rešpekt, s vedomím, že medzi jednotlivými zložkami existujú zhody i rozdiely.

„Treba sa zamerať predovšetkým na to prvé, teda na to, čo nás spája, a to ako na nábožensko-duchovnej, tak na eticko-morálnej úrovni. V tomto zmysle zdôrazňujete mnoho spoločných hodnôt, ako je uctievanie jediného Boha, modlitba, pôst, púť, súcit, zdieľanie, starostlivosť o znevýhodnených a trpiacich: siroty, vdovy, chorých, starých ľudí, prisťahovalcov, utečencov“.

Kresťanov a moslimov, pokračuje František, spája tiež viera vo večný život a v Boží súd, ktorá vedie k spoločnému úsiliu o „dobrý život, ktorý by prinášal slávu Bohu a radosť tým, ktorých stretávame na našej pozemskej púti“. Pápež nezabudol spomenúť drámu, ktorú stále prežívajú obyvatelia Turecka a severnej Sýrie zasiahnutí silným zemetrasením na začiatku februára.

„Naše srdce je tiež blízke mnohým ľuďom, ktorých postihlo toto veľmi silné zemetrasenie. Modlíme sa za nich a snažíme sa im pomôcť. Sú medzi nimi moslimovia, kresťania, naši bratia a sestry“.

Nakoniec pápež František prosil o Božie požehnanie, ktoré by podporilo úsilie účastníkov stretnutia „o svet, kde všetci budú môcť žiť ako bratia a sestry, v mieri, bezpečí a dôstojnosti“.



( TK KBS, VaticanNews, cz, rp; pz ) 20230504027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]