[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 17. 06. 2024   Meniny má Adolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mládežnícki delegáti biskupských konferencií diskutovali o úlohe mládeže
P:3, 03. 05. 2023 14:25, ZAH

Brusel 3. mája (TK KBS) Mládežnícki delegáti biskupských konferencií Európskej únie (EÚ) sa 27. – 28. apríla 2023 zišli v Bruseli na jarnom stretnutí COMECE Youth Net, zameraného na úlohu mladých katolíkov v európskom projekte. „Mladí katolíci sú vzácnym zdrojom inšpirácie a vitality pre európsky projekt. Mládež by mala byť ďalej začlenená do rozhodovacieho procesu EÚ,“ uviedol Barrios Prieto.

Komisia biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) hostila prvé prezentačné stretnutie svojho poradného orgánu „Youth Net“, ktorý sa prvýkrát stretol prostredníctvom platformy Zoom, v októbri 2022. Z každého členského štátu EÚ, bol miestnou biskupskou konferenciou vyslaný jeden mladý delegát. Súčasťou podujatia boli rôzne dialógy so zástupcami inštitúcií Európskej únie, Svätej stolice a katolíckych organizácií so sídlom v Bruseli. Účastníci sa zaoberali úlohou mladých katolíkov pri podpore projektu EÚ na lokálnej, národnej a európskej úrovni. Okrem iného zdôraznili dôležitosť zlepšenia starostlivosti o duševné zdravie, zníženia miery nezamestnanosti mladých ľudí v zraniteľnejších regiónoch EÚ a podpory digitalizácie zameranej na človeka, ktorá nie je exkluzívna a nikoho nenecháva pozadu. Členovia poradného orgánu tiež uvažovali o tom, ako priblížiť Európsku úniu mladým katolíkom a posilniť postavenie mládeže v rozhodovacích procesoch EÚ a ako podporiť výmenu informácií, iniciatív a príležitostí.

„Mladí katolíci sú vzácnym zdrojom inšpirácie a vitality pre európsky projekt,“ uviedol generálny tajomník COMECE Manuel Barrios Prieto. „Všetci by sme mali spolupracovať, aby sme pozornejšie počúvali hlas mladých ľudí, vrátane ich nápadov, návrhov a vízií pre participatívnejšiu a perspektívnejšiu politiku“, pokračoval.  Stretnutie bolo tiež príležitosťou na diskusiu a reflexiu o demokracii a základných hodnotách – témach, ktorým sa venuje príspevok vypracovaný touto sieťou mladých ľudí v posledných mesiacoch a ktorý COMECE zverejní v najbližších týždňoch.

Zo Slovenska sa stretnutia zúčastnila delegátka za Konferenciu biskupov Slovenska Lenka Mačugová, ktorá o stretnutí povedala:  „Opäť a tentokrát ešte intenzívnejšie, sme zažili bratstvo, ktoré sa dá tvoriť na medzinárodnej úrovni. Bolo veľmi obohacujúce počúvať sa navzájom o tom, čo sa deje v našich krajinách a spoznávať tak iné reality, v ktorých žijú mladí ľudia naprieč Európou. Veľmi zaujímavé boli aj stretnutia s právnymi poradcami COMECE a zástupcami inštitúcii EÚ, pri ktorých sme sa mnoho pýtali, ale dostávali otázky, čo rozprúdilo plodnú diskusiu na mnohé témy, napríklad formácia mladých lídrov a čo podnecuje angažovanosť mladých ľudí, digitálna politika, situácia migrantov a žiadateľov o azyl. Rozprávali sme sa prostredníctvom video hovoru aj s členkami Mládežníckeho medzinárodného poradného orgánu Svätej stolice, ktoré nás inšpirovali k ešte intenzívnejšej spolupráci. Naozaj sme sa po dvoch krátkych dňoch neradi lúčili.“

-
Poznámka: S využitím správy COMECE.( TK KBS, com, lma; pz ) 20230503036   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]