[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na hore Butkov bol celoslovenský deň spoločenstva Hnutia Svetlo-Život
P:3, 03. 05. 2023 09:35, DOM

Ladce 3. mája (TK KBS) Členovia, sympatizanti a priatelia Hnutia Svetlo-Život sa v poslednú aprílovú sobotu stretli na hore Butkov v Skalnom sanktuáriu Božieho milosrdenstva pri príležitosti Celoslovenského dňa spoločenstva. Tento rok sa podujatie nieslo na tému Živá cirkev.

Stretnutie bolo výnimočné aj tým, že si tento rok pripomíname 50. výročie Aktu zasvätenia Hnutia Svetlo-Život Nepoškvrnenej, Matke Cirkvi. Samotné zasvätenie sa udialo 11. júna 1973 v kolíske Hnutia, v poľskom v Kroscienku nad Dunajcem. Toto zasvätenie vykonal dnes už svätý Ján Pavol II., vtedajší krakovský arcibiskup a metropolita a veľký priateľ a dobrodinec oázového hnutia, ktorého zakladateľom je ctihodný Boží sluha František Blachnický.

Program Celoslovenského dňa spoločenstva tvorili modlitba chvál, katechéza a hodina svedectiev. Vrcholom podujatia bola svätá omša, ktorú na pravé poludnie slávil s viacerými kňazmi žilinský diecézny biskup Mons. Tomáš Galis. V homílii okrem iného hovoril aj o tom, že Cirkev má prekvapovať. V čom teda možno vnímať tento jej rozmer v súvislosti s témou podujatia?

„Cirkev je živá predovšetkým v tom, že Kristus žije. On oslovuje a zachytáva srdce človeka. Keďže je v Cirkvi prítomná plnosť darov Ducha Svätého, tak potom Cirkev vždy prekvapuje. Ona sa nedá uzavrieť.“ Otec biskup prítomných tiež vyzval, aby bolo vidieť, že sú člennmi živej Cirkvi, aby boli pozitívnym prekvapením pre svoje okolie.

Butkov, Svetlo-zivot, obetne dary, Galis

Tak ako Ježiš prekvapil svojim zmŕtvychvstaním všetkých, keď už nikto nič nečakal ani od Ježiša, ani od apoštolov. Naša viera musí prekvapovať naše okolie, nemôžeme byť len takí "uchlácholení" a uzatvorení modliť sa len dnu v kostoloch a ohraničovať svoju vieru len do svojho súkromia. Biskup ďalej poukázal aj na dôležitosť rodinnej modlitby, spoločného stolovania a zdieľania sa vo viere.

V závere svätej omše vykonali prítomní obnovenie zasvätenia Nepoškvrnenej, Matke Cirkvi a adresovali list jednoty pápežovi Františkovi a slovenským biskupom.

Katechézu o živej Cirkvi a o živote vo svetle si pripravili manželia Peter a Terézia Marettovci, niekdajší národný pár Domácej Cirkvi, rodinnej vetvy Hnutia Svetlo-Život. „Aby svetlo, ktoré prichádza od Boha do našich životov, sme vedeli jasným spôsobom preniesť do našej každodennosti. Avšak ani svetlo od Boha bez Ducha Svätého nedokážeme správne zachytiť, pochopiť a prijať do svojich životov,“ vysvetľuje Peter a pripomína, že je otcom šiestich detí, ktoré sú dospelé, ale i naďalej sa ich snaží spolu s manželkou povzbudzovať v ich živote viery. „Je dôležité načúvať, čo mi chce Boh aj cez iných ľudí povedať,“ dodáva Terézia. V katechéze manželia upriamili pozornosť aj na miesto Božieho slova v živote človeka.

Prítomným sa v rámci programu prihovorila hlavná predstavená Inštitútu Nepoškvrnenej Matky Cirkvi z Poľska pani Urszula Pohl. Inštitút je úzko spojený s Hnutím Svetlo-Život a jeho zakladateľom je tiež ctihodný Boží sluha otec František Blachnický. Na konci podujatia národný moderátor Hnutia na Slovensku otec Zdenko Králik vyjadril svoju vďačnosť Bohu za tento deň, ako aj vďačnosť všetkým, ktorí ho pripravovali a ktorí sa ho zúčastnili. Všetci prítomní odchádzali do svojich domovov povzbudení vo viere a sprevádzalo ich pritom kňazské požehnanie.

TK KBS informovali Zdenko Králik a Pavol Kall( TK KBS, zkr, pka, ml; pz ) 20230503021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]