[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nuncius Girasoli: Cirkev nie je spoločenstvom, ktoré sa môže uzavrieť do seba
P:3, 02. 05. 2023 13:00, DOM

Bratislava 2. mája (TK KBS) Dvere Cirkvi sú otvorené, nie zatvorené. Tímu nm.sk to povedal apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli. „Je to nevyhnutné, pretože riziko spočíva práve v tom, že sa budú vytvárať „spoločenstvá vyvolených“. Katolícka cirkev je jedna, svätá, katolícka a apoštolská, teda univerzálna. Katolícka cirkev nie je spoločenstvom, ktoré sa môže uzavrieť do seba,“ hovorí v rozhovore, v ktorom priblížil svoje názory na situáciu Cirkvi vo svete a na Slovensku.

Už takmer rok ste apoštolským nunciom na Slovensku. Čo ste za ten čas zistili o našej spoločnosti a Cirkvi?

V prvom rade ma veľmi príjemne prekvapila kresťanská identita krajiny. Slovensko som nepoznal aj preto, že som bol dvadsaťtri rokov mimo Európy, takže za tie roky sa veľa zmenilo. Na začiatku svojej služby som bol v Maďarsku. Bratislavu som navštívil v roku 1994, ale to bola viac-menej turistická návšteva, v čase, keď tu bol nuncius Mons. Dossena.

Musíme svoju vieru prejavovať s väčším nadšením a hovoriť veci tak, ako sú, samozrejme, s veľkým rešpektom a v dialógu s každým.

Veľmi milo ma prekvapilo vidieť identitu, ktorá sa stále prejavuje vo vyznávaní viery. Kostoly sú tu ešte aj dnes plné, je tu veľa rodín, veľa mladých ľudí, ktorí sa zaujímajú o vieru, a to je dôležité. Ako mi nedávno povedal jeden kňaz, Slovensko je ako Dunaj – koryto rieky je katolícke a kresťanské, no voda, ktorá ním tečie, už možno nie…

Čo som však skromne konštatoval, a práve preto musíme urobiť všetko pre to, aby sme prebudili u ľudí nadšenie z viery, je problém, ktorý je pravdepodobne aj kultúrnym faktom. Vo vonkajších a verejných prejavoch a vyjadreniach sme príliš opatrní a podmienení jazykom politickej korektnosti, teda obavou, že chceme vždy všetkých uspokojiť a so všetkými súhlasiť.

Ježišovi sa politická korektnosť veľmi nepáčila. On, ako hovoria evanjeliá, hovoril na verejnosti jasne. To znamená, že musíme svoju vieru prejavovať s väčším nadšením a hovoriť veci tak, ako sú, samozrejme, s veľkým rešpektom a v dialógu s každým.

-
V rozhovore, ktorý je možné nájsť TU, sa dočítate, čo charakterizuje pontifikát pápeža Františka, aký je odkaz pápežovej návštevy na Slovensku, akým výzvam čelí slovenská Cirkev i to, ako vníma apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli synodálny proces.

Rozhovor je súčasťou projektu portálu nm.sk Pochopiť a žiť synodalitu.

Zdroj: nm.sk( TK KBS, nm, ml; pz ) 20230502047   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]