[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Lipanoch zorganizovali turnaj „Nie je dôležitá farba pleti, ale farba dresu“
P:3, 02. 05. 2023 11:32, DOM

Košice/Lipany 2. mája (TK KBS) Posledný aprílový piatok oslávili v Lipanoch športom a budovaním spolupráce. Komunitné centrum Lipany, kde je zriadené Arcidiecéznou charitou Košice, zorganizovalo v poradí 16. ročník futbalového turnaja „Nie je dôležitá farba pleti, ale farba dresu“. Na umelej trávnatej ploche pri ZŠ Komenského 113 v Lipanoch si zmeralo sily 11 družstiev. Prvenstvo si po napínavom finále odniesli hráči z Ozbrojených síl Slovenskej republiky – 20. prápor logistiky Prešov.

Zdroj: Arcidiecézna charita Košice, Matúš Chovanec

Do 16. ročníka sa zapojili komunitné centrá Lipany, Čirč, Ľubotín, Sabinov, Svinia, Sečovce, Prešov, družstvo Old boys mesta Lipany a zástupcovia Ozbrojených síl Slovenskej republiky. „S myšlienkou založenia tohto turnaja prišiel už môj predchodca, a bolo mojou milou povinnosťou pokračovať v tejto tradícií. V dnešnej dobe, kedy je veľa násilia, je dôležité hľadať veci, ktoré nás spájajú a nie rozdeľujú,“ približuje Martina Slaninová, vedúca Komunitného centra Lipany.

Do turnaja sa mohli prihlásiť všetci. Dôležitá bola chuť a odhodlanie spájať sily a preveriť svoje zdatnosti. Otvorenia futbalového turnaja sa zúčastnili aj Vladimír Jánošík, primátor mesta Lipany: „Je to spoločná akcia, kde si chlapi a chlapci chcú zašportovať. Verím, že skončí nielenže bez zranenia, ale aj s pocitom, že každý urobil niečo pre seba, pre svoje zdravie, ale aj pre budovanie vzťahov a spolužitie, pre ktoré sme tu práve dnes.“

Finálové derby bolo napísané. O výsledku napokon rozhodli penalty a prvenstvo i putovný pohár si odnieslo družstvo Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Tí sa rozhodli vecnú cenu darovať najmladším účastníkom turnaja, družstvo Komunitného centra v Sečovciach. Na Charite veria, že športom dokážu búrať predsudky, budovať priateľstvá a podporovať súdržnosť v rámci komunít. Celý turnaj sa mohol uskutočniť vďaka partnerom: Mesto Lipany, Slovenský futbalový zväz, Komunitná nadácia Modrá Torysa a Potravinová banka Slovensko.

Futbalový turnaj je tradíciou Komunitného centra v Lipanoch, ktorej sa pravidelne zúčastňujú viaceré komunity z blízkeho i širšieho okolia. Myšlienka vznikla na základe spolupráce s Welthau Dieceze Graz, ktorý stál pri vzniku centra. Turnaja sa pravidelne zúčastňuje 10 až 12 mužstiev, ktoré si merajú sily v 6-členných tímoch. Cieľom je spájať rôzne komunity a búrať predsudky a stereotypy o sociálne vylúčených skupinách.

TK KBS informovala Silvia Hrabčáková( TK KBS, shr, ml; pz ) 20230502044   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]