[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Nedeľu Dobrého pastiera otvorili semináre svoje brány pre verejnosť
P:3, 02. 05. 2023 09:25, DOM

Bratislava 2. mája (TK KBS) Na 4. veľkonočnú nedeľu, ktorá bola tiež Nedeľu Dobrého pastiera, otvorili svoje brány pre verejnosť kňazské semináre. Dni otvorených dverí opäť sprevádzal bohatý program, o ktorý sa postarali bohoslovci v jednotlivých seminároch. Seminaristi navštívili aj niektoré farnosti. 

Košice

Kosice, seminar, DOD

Nedeľa Dobrého pastiera je už tradične aj nedeľou návštev kňazských  seminárov – miest, kde sa pripravujú ich budúci pastieri a duchovní otcovia. Kňazský seminár sv. Karola Boromejského v Košiciach otvoril tiež svoje brány, aby privítal  návštevníkov. 

Program sa začal svätou omšou s hlavným celebrantom košickým arcibiskupom metropolitom Mons. Bernardom Boberom. Pri oltári nechýbali predstavený kňazského seminára, bohoslovci a mladí miništranti z farností. 

Mať veľa kňazov je dobré, ale mať svätých kňazov a kňazov svätého života je to, čo je naozaj dôležité. A na to sa pripravujú tu, pripomenul arcibiskup Bober  počas dňa  otvorených dverí v kňazskom seminári.

„Každý kto chce prísť do blízkosti Ježiša urobí tak cez službu kňaza a toho kňaza treba správne vyformovať a treba ho posúvať vždy do tej správnej kvality. Kňazov máme dosť, ale tých kvalitných, horlivých, obetavých,  ktorí vedia dávať svoj život dennodenne obetovať,  tých stále potrebujeme. Takých kňazov – dobrých pastierov nikdy nebude dosť. „

V závere svätej omše pozval všetkých prítomných na návštevu kňazského seminára jeho rektor Štefan Novotný. Podľa jeho slov je toto podujatie aj istou formou poďakovania všetkým, ktorí sa svojimi modlitbami pridali do týždňa modlitieb za duchovné povolania. 

Bohoslovci návštevníkov previedli zákutiami budovy, predstavili im svoj denný program, duchovnú formáciu i štúdium na fakulte. Nechýbal ani kultúrny program, pohostenie, detský kútik a zaujímavá tombola. Záujem verejnosti bol aj tento rok veľký a deň otvorených dverí zakončili všetci spoločne slávnostnými vešperami.

TK KBS informoval Jaroslav Fabian

Leopoldov

Leopoldov, seminaristi

Deň otvorených dverí v Kňazskom seminári sv. Cyrila a Metoda v Bratislave prebiehal tento rok mimo priestorov seminára na Kapitulskej ulici. V posledných rokoch sa tento scenár pravidelne opakuje. Vždy v Nedeľu Dobrého pastiera prichádzajú seminaristi do farností, aby veriacim predstavili svoj život počas kňazskej formácie.

Pri príležitosti Nedele Dobrého pastiera seminaristi navštívili dve farnosti. Na území Trnavskej arcidiecézy to bola tento rok farnosť Leopoldov. V piatok 28. apríla pred Nedeľou Dobrého pastiera seminaristi vycestovali za tunajšími ľuďmi, aby spoznali tých, ku ktorým raz môžu byť poslaní. V súčinnosti s miestnym pánom farárom sa zapojili do života tejto farnosti, ktorá je známa predovšetkým kvôli pevnosti, ktorú dal postaviť cisár Leopold I. spolu s cisársko-kráľovskou radou v druhej polovici 17. storočia. Táto dnes slúži ako Nápravnovýchovný ústav a ústav na výkon väzby a je najstaršou väznicou na Slovensku.

Na bohoslovcov Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulty Univerzity Komenského a zároveň seminaristov Kňazského seminára sv. Cyrila a Metoda v Bratislave čakal okrem asistovania pri svätých omšiach aj pestrý program v réžii miestnych farníkov. Spoznali farské spoločenstvá, ďalej sa mohli stretnúť sa s mládežou a birmovancami, ale aj predstaviť seminár a život v ňom a popritom stráviť pekné chvíle v neformálnych rozhovoroch s farníkmi po svätých omšiach alebo na farskej grilovačke. Tento víkend obohatil seminaristov o skúsenosť živých a otvorených farností pod vedením skúsených pánov farárov.

TK KBS informoval Samuel Polednák

Nitra

Pozvanie na Deň otvorených dverí do Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre, ktorý sa uskutočnil 29. apríla 2023, napriek upršanému počasiu prijalo viac ako 300 návštevníkov, ktorí si našli čas a prišli do Nitry, aby sa pozreli do vnútra cirkevnej ustanovizne, v ktorej prežívajú svoje teologické štúdiá, duchovnú formáciu, ale aj voľný čas bohoslovci z Nitrianskej, Žilinskej a Banskobystrickej diecézy.

Tak ako v minulosti, aj teraz na nich čakal zaujímavý program, ktorý sa začal v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade slávením svätej omše, ktorú celebroval rektor seminára Mons. Marián Dragúň. Hneď v jej úvode upriamil pozornosť účastníkov na potrebu modlitieb za nové duchovné povolania a vyjadrenie vďaky za tieto modlitby, ale aj pomoc a podporu, ktorá sa semináru dostáva.

V homílii uvažoval nad významom pozvania, akého sa dostalo účastníkom Dňa otvorených dverí, ale aj pozvania od Pána Ježiša Krista do života s Ním adresovaného každému človeku, k čomu ponúkol prítomným veriacim príklad sv. Kataríny Sienskej. Po skončení svätej omše si účastníci mohli prezrieť areál Nitrianskeho hradu a na Pribinovom námestí po uvítacom príhovore rektora sa potom už slávnostne otvorila brána do seminára a návštevníci si v sprievode bohoslovcov mohli prezrieť priestory, kde sa vzdelávajú, modlia a trávia voľný čas.

Po prehliadke čakal na účastníkov obed. Po ňom program pokračoval zábavnou formou v aule seminára, v ktorom nechýbala tombola s hodnotnými cenami. Deň otvorených dverí bol zakončený adoráciou a spoločnou modlitbou za nové kňazské a rehoľné povolania pred Najsvätejšou Sviatosťou so záverečným požehnaním v seminárnej kaplnke sv. Gorazda. Toto tradičné podujatie malo za cieľ vytvoriť priestor pre zoznámenie sa verejnosti so životom bohoslovcov za múrmi seminára, ale aj príležitosť pre vzbudenie nových kňazských povolaní.

Nová Ves nad Žitavou

Nová Ves nad Žitavou, navsteva, seminaristi, farnost

V Nedeľu Dobrého Pastiera sa všetci seminaristi Nitrianskej diecézy vybrali spolu so svojimi predstavenými do farnosti v Novej Vsi nad Žitavou, ktorá im otvorila nielen dvere kostolov a fary, ale najmä srdce. Vo farskom chráme tak celebroval svätú omšu Mons. Marián Dragúň, rektor Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre.

K miništrantom sa pridali aj seminaristi a spolu s miestnymi farníkmi vytvorili radostné spoločenstvo. Podobne tomu bolo aj v Slepčanoch, kde hlavným celebrantom svätej omše bol vicerektor seminára Miroslav Šidlo. Miestna farnosť sa v túto výnimočnú nedeľu modlila za nové kňazské povolania.

Netradičným spôsobom farníci podporili svoj diecézny seminár zbierkou kompótov a zaváranín. Seminaristov k obedu pozvali miestni farníci. Nevšedný nedeľný pobyt seminaristov vo farnosti bol zakončený popoludňajšou eucharistickou adoráciou, obetovanou za nové kňazské povolania.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký

Spišská Kapitula

Spišská Kapitula, seminar, Kuboš

Kňazský seminár biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule usporiadal Deň otvorených dverí v nedeľu 30. apríla 2023, ktorá je Nedeľou Dobrého pastiera.

Návštevníci z blízkeho i vzdialeného okolia mali možnosť nazrieť do životného priestoru bohoslovcov Spišskej diecézy a bližšie spoznať ich život v seminári, ako aj samotných seminaristov, ktorí si pre nich pripravili špeciálny program.

Program Dňa otvorených dverí začal slávnostnou svätou omšou v katedrále, pri ktorej bolo predstavených a prijatých osem bohoslovcov piateho ročníka za kandidátov diakonátu a kňazstva.

Svätú omšu celebroval diecézny administrátor Mons. Ján Kuboš, ktorý v homílii vyzdvihol potrebu dobrého pastiera, pretože vidí aj do diaľky, kde už ovečky nedovidia, a preto ich môže viesť. Takýchto pastierov potrebuje aj Boží ľud.

Po svätej omši návštevníkov seminára čakal bohatý program v kňazskom seminári a jeho okolí. V aule sv. Jána Pavla II. si bohoslovci pripravili pre hostí rôzne hudobné vystúpenia, scénky a dialógy, ktorými v krátkosti predstavili život v seminári. Tohtoročný program sa niesol v duchu myšlienok bl. Carla Acutisa.

V rámci programu preto zaznel aj špeciálny pozdrav a povzbudenie matky bl. Carla v podobe zvukovej nahrávky. Pre každého účastníka bol pripravený aj obed a po obede nasledovali pred seminárom rôzne aktivity a súťaže pre deti. Rodičia a starší mohli absolvovať prehliadku s výkladom v katedrále, v krypte, kde je pochovaný biskup Ján Vojtaššák, na biskupskom úrade, ako aj v seminári.

Zároveň ich na nádvorí seminára čakalo malé občerstvenie s čajom a kávou. Tohtoročný Deň otvorených dverí sa stretol s veľkým záujmom návštevníkov.

Nedeľou Dobrého pastiera bola zároveň zavŕšená aj trojdňová duchovná obnova pre takmer 40 chlapcov stredoškolákov a vysokoškolákov, ktorí už pravidelne prichádzajú do kňazského seminára duchovne pookriať. Okrem duchovného programu, na ktorom sa zúčastnili spolu s bohoslovcami, mali možnosť vypočuť si rôzne zamyslenia a prednášky. Veľmi ochotne sa zapojili aj do rôznych služieb a pomohli tak bohoslovcom v rámci Dňa otvorených dverí.

Celý program sa zavŕšil modlitbou Korunky k Božiemu milosrdenstvu v seminárskej kaplnke sv. Jána Nepomuckého a modlitbou vešpier v katedrále sv. Martina.

TK KBS informovali Marek Rambala a Peter Majda

Prešov

Presov, seminaristi

Koncom apríla sa Gréckokatolícky kňazský seminár blaženého biskupa Pavla Petra Gojdiča v Prešove rozhodol urobiť Deň otvorených dverí trochu inak. Bohoslovci spolu s predstavenými seminára zorganizovali Miništrantský deň. Tento nový formát DOD privítal 29. apríla stovku miništrantov, ktorí prišli v sprievode rodičov a kňazov zo svojich farností, ktorí vytvorili spoločenstvo s predstavenými seminára pri slávení svätej liturgie – pri oltári sa stretla necelá dvadsiatka kňazov.

Svätú liturgiu slávil rektor GKS Vladimír Sekera Mikluš, otvoriac ju krátkym slovom o schopnosti miništranta stáť vo svätyni tak blízko pri kňazovi, že vidí aj jeho chyby – vypadnutú stranu či myšlienku, ale aj príklady zbožnosti a úcty k slávenému tajomstvu. V homílii sa im prihovoril otec Ján Vasiľ, prefekt GKS. Na začiatku pozval k sebe dvoch miništrantov, aby na nich ukázal, že aj keď sa nepoznajú osobne, vedia, prečo sem obaja prišli a čo ich spája – miništrovanie pri oltári. Zaznela aj jeho skúsenosť, ako búral predsudky o „veľkých miništrantoch“, ktorým už podľa niektorých miništrantská košeľa nepasuje. Práve jeho príklad zlomil mnohé predsudky a od toho času stáli pri oltári aj dospelí miništranti. Vo svojej predchádzajúcej farnosti ľudí učil, že kňazovo srdce je naplnené radosťou, ak pri oltári nestojí sám, ale má tam aj miništrantov.

Po liturgii sa miništranti rozdelili do deviatich skupiniek, v ktorých sa takto spoznali z rôznych farností a kútov metropolie. Zároveň odhaľovali svoje silné stránky a talenty, ktorými ich Boh vyzbrojil ako svojich rytierov. Miništranti, ich rodiny a priatelia seminára si sily doplnili chutným guľášom v seminárnej jedálni. Následne miništrantov čakal aktívno-formačný čas v areáli seminára – nechýbal spev apoštola, práca s Božím slovom, kurz prvej pomoci, test športových i liturgických znalostí a rytiersky súboj. Priateľov GKS poobede čakal v kaplnke špirituál otec Jozef Harvilko, ktorý mal pre nich pripravenú katechézu o stretnutí so Vzkrieseným Kristom. Ilustroval to mnohými príkladmi zo svojho vlastného života, v ktorých videl Božiu ruku i zázraky. Každého uistil, že Boh vie aj o jeho trápení. Celé dejiny spásy Boh učí človeka dôvere k Nemu. Povzbudil ich, že nikto z nich v tento deň neprišiel do kňazského seminára a kaplnky náhodou.

Miništranti si dali vonku pauzu vo forme olovrantu a losovaní tomboly. Hlavnou cenou bol lístok na miništrantský tábor, ktorý sa uskutoční v priestoroch seminára 9. – 14. júla. Olovrant vybehali na futbalovom ihrisku. Záverečnou bodkou Miništrantského dňa bol Moleben k Presvätej Bohorodičke pri peščeri, po ktorom otec rektor Vladimír rozdal miništrantom ocenenia podľa dĺžky ich miništrantskej služby – päť, desať i pätnásť rokov služby.

TK KBS informoval Richard Fučko

_
Aktualizované (Streda 3. mája 2023)( TK KBS, tk; ml ) 20230502038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]