[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Prvomájová konferencia o pastorácii rodín v Badíne: Rodina je cestou Cirkvi
P:3, 02. 05. 2023 09:00, DOM

Badín 2. mája (TK KBS) Odvážny krok k synodálnej výzve, ale aj reálnej potrebe Cirkvi urobila Rada pre rodinu pri KBS, ktorá pozvala manželov, kňazov, zasvätených a všetkých spolupracovníkov na poli pastorácie rodín 1. mája 2023 do Domu Xaver v Badíne, aby hovorili o naplnení tohto očakávania a vzájomného obdarovania sa manželov a kňazov.

Hlavnou témou bola sviatosť manželstva a kňazstva, ktoré sú darom a zároveň sviatosťami služby. Odpovede na otázky, aký je ich vzťah, ako komunikujú, čím môžu a majú pre seba navzájom byť, čo prinášajú svetu sa rozhodlo naživo aj online hľadať 132 manželov, 76 kňazov a zasvätených, 19 seminaristov a diakonov a dvaja biskupi.

Hlavnými hosťami programu boli arcibiskup Cyril Vasiľ SJ  a prof. José Granados, dcjm, generálny predstavený rehole Učeníkov sŕdc Ježiša a Márie.

Stretnutie sa začalo spoločnou svätou omšou, ktorú spolu prítomnými kňazmi celebroval vladyka Cyril Vasiľ. Program moderovali Štefan Žarnay a manželia Budzákovci z Popradu. Vladyka Cyril Vasiľ ako predseda Rady pre rodinu pri KBS okrem iného pripomenul: „Kňaz si nezaložil rodinu, a predsa ho stovky, tisíce volajú otcom. Má vytvoriť rodinu Božích detí, formovať ju podľa jej potrieb a Božích zákonov. Kňaz sa má cítiť súčasťou každej rodiny, aby bol pre všetkých, aby mali k nemu prístup a on k nim.“ Nezabudol však položiť otázku, ako v rodinách hovoríme o kňazstve?

Prof. José Granados vychádzal v oboch príhovoroch o rodine a o kňazstve z knihy Tobiáš. Na podklade príbehu Tobiho, Tobiáša a Sáry, ako aj archanjela Rafaela hovoril o paralelnej situácii pri dnešnom pokrivenom chápaní lásky a manželstva, o jeho prežívaní podľa Cirkvi: „Manželstvo je stále nádejou, ak príjme pravdu o láske, ak žije otvorenosť životu, ak žije blahoslavenstvá.“ Povzbudil tiež manželov dávať sa – lebo len tí manželia, ktorí sa dávajú žijú, kým uzatvorené manželstvo žijúce samo pre seba sa stráca.

V časti o kňazoch pre rodinu pripomenul potrebu hovoriť jazykom tela a byť ako kňaz odborníkom na vzťahy, žiť rozmer otcovstva vo svojom povolaní: „Keď sa muž stáva otcom, už nie je len synom. Všetko sa mení, tvoj život už nie je tvoj. Nemáš život pre seba. Kňaz sa stáva otcom v Kristovi. Som povolaný tých, ktorí sú mi zverení živiť, starať sa o nich.“  V závere prof. Granados vyzval kňazov mať úžas pred manželstvom, nevnímať rodinu ako problém, ale ako zdroj pre Cirkev. Povolaním kňazov je podľa neho chrániť manželstvo, ich lásku a vytvárať prostredie, kde môže ich láska rásť.

Fotogaléria 

Zdroj: Rada KBS pre rodinu

V popoludňajšom bloku programu boli predstavené programy, aktivity a pomôcky pre pastoráciu rodín. Posledným bodom konferencie bola práca v skupinkách, kde sa manželia, laici, kňazi a zasvätení zamýšľali nad tým, čo konkrétne môže priniesť nádej do vzťahov medzi manželmi a kňazmi. Spomedzi množstva praktických nápadov a podnetov bol výzvou jeden slogan z výstupov: „Rodina, poznáš svojho kňaza? Kňaz, poznáš svoje rodiny?“ Celé podujatie sa nieslo vo veľmi príjemnej rodinnej atmosfére, s množstvom stretnutí a rozhovorov medzi kňazmi a manželmi.

TK KBS informovala Mária Kohutiarová( TK KBS, mko, ml; pz ) 20230502037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]