[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 03. 12. 2024   Meniny má Oldrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kde sú tvorivé mierové snahy? Pre Vatican News píše Andrea Tornielli
P:3, 28. 04. 2023 14:45, ZAH

Vatikán 28. apríla (VaticanNews) Je to vážna otázka, ktorú pápež František adresuje zo srdca Európy, z Maďarska, ktorého hranice sa dotýkajú Ukrajiny - obete ruskej agresívnej vojny. Je to otázka, ktorá je v prvom rade výzvou pre lídrov dotknutých národov spolu s hlavami európskych vlád a vlád celého sveta. Týka sa aj svedomia každého z nás.

Pápež sa prihlásil k slovám, ktoré v roku 1950 vyslovil jeden z otcov zakladateľov Európy Robert Schuman: „Príspevok, ktorý môže organizovaná a vitálna Európa poskytnúť civilizácii, je nevyhnutný pre udržanie mierových vzťahov“, pretože „svetový mier nemožno zabezpečiť inak ako tvorivým úsilím, primeraným nebezpečenstvám, ktoré ho ohrozujú“. Pamätnými nazval tieto slová pápež František, ktorý sa potom spýtal: „V tejto historickej etape je veľa nebezpečenstiev, ale pýtam sa, aj keď myslím na sužovanú Ukrajinu, kde je tvorivé úsilie o mier?

Je príznačné, že prezident Talianskej republiky Sergio Mattarella už pred rokom v prejave v Rade Európy citoval túto Schumanovu vetu. Áno, kde je toto tvorivé úsilie? Kde je diplomacia so svojou schopnosťou vykročiť na nové a odvážne cesty k rokovaniam o ukončení konfliktu? Kde sú „modely mieru“, ktoré sa majú uviesť do hry, aby sa prekonali hroziace „modely vojny“?

Pápežova otázka je vážna a zároveň realistická. Vážna preto, lebo nás konfrontuje s nedostatkom iniciatívy zo strany Európy, ktorá akoby sa podriaďovala logike zbrojenia a vojny, pričom sa zdá byť dosť apatická voči mieru. Realistická, pretože nás varuje pred tým, aby sme si zvykli na „vojnový infantilizmus“, na tragický konflikt, ktorý sa môže kedykoľvek zvrhnúť a mať katastrofálne následky pre celé ľudstvo.

Pápežove slová, jeho odkaz na európsku jednotu, „veľkú nádej“ spolu s OSN zabrániť ďalším vojnám po tej ničivej, ktorá sa skončila v roku 1945, však už obsahujú odpoveď. Tá spočíva vo výzve znovu objaviť „európsku dušu“, nadšenie a sen otcov zakladateľov, štátnikov, ktorí sa vedeli pozerať za hranice, ktorí nepodľahli sirénam nacionalizmu a boli schopní opravovať namiesto rozbíjania. Milióny ľudí, ktorí dnes vidia, že veľké nádeje, ktoré vzbudil koniec studenej vojny, boli zmarené a že sa vrátili nočné mory atómovej hrozby, čakajú na odpoveď: kde je tvorivé mierové úsilie?



( TK KBS, VaticanNews, mj, ml; pz ) 20230428038   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]