[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 21. 11. 2024   Meniny má Elvíra      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  november  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kontinentálna fáza synody ukázala rozmanitosť Cirkvi, ktorá nebráni jednote
P:3, 21. 04. 2023 09:46, ZAH

Vatikán 21. apríla (VaticanNews) Vo štvrtok 20. apríla sa vo Vatikáne uskutočnila tlačová konferencia, ktorou sa ukončila kontinentálna fáza synodálneho procesu. Vzhľadom na jesenné synodálne zhromaždenie sa očakáva, že Instrumentum laboris bude hotové do konca mája.

„Existuje viac ako jeden spôsob, ako byť Cirkvou. Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré zažívame na tejto synodálnej ceste, je, že uznávame a oslavujeme veľkú rozmanitosť Cirkvi,“ povedal arcibiskup Perthu a predseda Konferencie biskupov Austrálie Timothy John Costelloe na tlačovej konferencii, ktorá sa konala vo Vatikáne pri príležitosti ukončenia kontinentálnej fázy synodálneho procesu 2021 - 2024. „Hlboká jednota, ktorú prežívame, nie je založená na uniformite, ale naopak, vyzýva nás, aby sme sa vzdali akéhokoľvek hľadania rigidnej uniformity,“ pokračoval austrálsky arcibiskup.

Stretnutie s novinármi sa uskutočnilo po pracovnom zasadnutí, ktoré sa konalo od 12. do 19. apríla na generálnom sekretariáte synody. Skupina expertov pochádzajúcich z piatich kontinentov mohla na základe siedmich záverečných dokumentov kontinentálnych zhromaždení začať reflexiu, ktorá neskôr povedie k vypracovaniu Instrumentum laboris XVI. riadneho generálneho zhromaždenia v októbri tohto roku.

„Metóda, ktorú sme použili počas tohto pracovného týždňa,“ vysvetlil Costelloe, „bola metóda rozhovorov v duchu: našli sme si čas na modlitbu, na premýšľanie o tom, čo sme čítali, na vzájomné otvorené rozhovory a pozorné počúvanie, a potom sme začali spoločne rozlišovať témy, priority a body napätia, ktoré by sme mohli ponúknuť ako príspevok k vypracovaniu Instrumentum laboris. Nikdy nie je dobré pracovať izolovane,“ zdôraznil.

Na tlačovej konferencii sa zúčastnila aj sestra Nathalie Becquartová, podsekretárka generálneho sekretariátu synody, ktorá povedala, že „táto kontinentálna fáza, ktorú uzatvárame, predstavuje jeden z najinovatívnejších aspektov synodálneho procesu". Prostredníctvom účinnej integrácie rôznych úrovní synodality a ich spojenia v kruhovej dynamike počúvania, dialógu a rozlišovania „zdôrazňuje potrebu, špecifickosť, ale aj interakciu medzi vykonávaním synodality na miestnej, regionálnej, národnej, kontinentálnej a univerzálnej úrovni“.

V kontinentálnej fáze bola tiež snaha „uprednostniť vytváranie alebo posilňovanie väzieb medzi susednými cirkvami a zároveň podporovať vzťahy medzi univerzálnou cirkvou a miestnymi cirkvami“.

Úradujúci tajomník generálneho sekretariátu synody tiež informoval o radosti účastníkov jednotlivých kontinentálnych zhromaždení z toho, že „Rím ich prišiel vypočuť a jednoducho byť s nimi v tomto synodálnom duchu 'kráčania spolu'“.

V príhovore, ktorý predniesol Mons. Lucia Adrian Ruiz, sekretár Dikastéria pre komunikáciu, sa týkal koncepcie „digitálnej synody“, ktorá sa zrodila z vôle katolíkov prítomných v online priestore s cieľom osloviť všetkých ľudí, ktorí sa nezúčastňujú na cirkevných inštitúciách, ale používajú sociálne siete a chcú nasledovať túto cestu Cirkvi.

„Podarilo sa nám osloviť veľký počet ľudí všetkých vekových kategórií, najmä vo veku od 18 do 40 rokov, a najmä veľký počet mladých ľudí. Medzi nimi je 30 percent neveriacich alebo vzdialených od Cirkvi, ktorí majú záujem o túto cestu. Celkovo sa približne 1 000 "digitálnym misionárom a evanjelizátorom" podarilo osloviť až 20 miliónov nasledovníkov.“

Otec Hyacint Destivelle z Východnej sekcie Dikastéria na podporu jednoty kresťanov zasa zdôraznil, že „na jednej strane je cesta synodality ekumenická, pretože synodalita je výzvou, ktorej treba čeliť spolu s ostatnými kresťanmi, a na druhej strane je ekumenická cesta synodálna, pretože ekumenizmus je predovšetkým cestou syna/dcéry, púťou konanou spolu s ostatnými kresťanmi".

„Ak sa ekumenická cesta chápe ako 'výmena darov',“ dodal tento francúzsky dominikán, „potom jedným z darov, ktoré by možno katolíci mohli dostať od iných kresťanov, je práve ich synodálna skúsenosť“. Práve s týmto presvedčením, vysvetlil Destivelle, dikastérium s pomocou Inštitútu ekumenických štúdií Pápežskej univerzity svätého Tomáša Akvinského a Nadácie Pro Oriente vo Viedni zorganizovalo v rokoch 2022 a 2023 štyri medzinárodné konferencie o chápaní a praktizovaní synodality v rôznych kresťanských tradíciách: pravoslávnej, východnej, historickej protestantskej a novej cirkevnej realite.



( TK KBS, VaticanNews CZ, cirk, ml; pz ) 20230421017   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]