[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež prijal rezignáciu podpredsedu Nemeckej biskupskej konferencie
P:3, 30. 03. 2023 12:22, ZAH

Vatikán/Nemecko 30. marca (TK KBS) Pápež František 25. marca prijal rezignáciu podpredsedu Nemeckej biskupskej konferencie, biskupa Franza-Josefa Bodeho z Osnabrücku, ktorý je spolu s jej predsedom Bätzingom jednou z hlavných tvárí tzv. nemeckej synodálnej cesty.

Sedemdesiatdvaročný Bode, najdlhšie slúžiaci biskup v nemeckej cirkvi, bol v správe o zneužívaní zverejnenej v septembri 2022 obvinený z krytia sexuálneho zneužívania v diecéze Osnabrück, pred Vianocami naňho Nemecká poradná rada obetí podala kánonickú sťažnosť za to, že sa riadne nezaoberal prípadmi sexuálneho zneužívania zo strany duchovných. Bolo to vôbec po prvýkrát, čo tento orgán vzniesol obvinenie proti biskupovi v Nemecku. Podľa Katolíckej tlačovej agentúry (CNA) sa v rozsiahlej správe o zneužívaní uvádza, že biskup Bode v prvých desaťročiach svojho pôsobenia ponechával obvinených zo zneužívania na ich pozíciách alebo ich menoval do iných funkcií, dokonca ich nechal riadiť pastoráciu mládeže.

„Počas mojej takmer 32-ročnej biskupskej služby som v Cirkvi niesol zodpovednosť, ktorá prinášala požehnanie aj vinu,“ uviedol biskup Bode vo vyhlásení zverejnenom v sobotu 25. marca. „Nesprávne som posudzoval prípady, často som konal nerozhodne a urobil som mnoho nesprávnych rozhodnutí, čím som zlyhal vo svojej zodpovednosti biskupa.“ „Výslovne uznávam svoju zodpovednosť a svoje osobné chyby a dnes môžem len požiadať všetkých zúčastnených o odpustenie. Moje rozhodnutie odstúpiť dozrievalo pomaly počas niekoľkých posledných mesiacov.“ Podľa agentúry CNA podal svoju rezignáciu 21. januára, ale pápež ju prijal až 25. marca 2023.

Predseda Nemeckej biskupskej konferencie, biskup Georg Bätzing, vyjadril hlbokú ľútosť a zároveň veľkú úctu Bodeovi a poďakoval mu za jeho dlhoročnú službu Cirkvi. „Stratil som svojho najbližšieho spolupracovníka na synodálnej ceste. Veľmi by som si želal, aby ste stáli po mojom boku aj v nasledujúcich rokoch. Chápem však vaše rozhodnutie,“ zdôraznil Bätzing. Je to po prvýkrát, čo pápež prijal ponuku na odstúpenie od nemeckého biskupa v súvislosti so zatajovaním sexuálneho zneužívania zo strany duchovných.

Po zverejnení správy o zneužívaní v Kolíne nad Rýnom a Mníchove ponúkli pápežovi svoju rezignáciu mníchovský kardinál Reinhard Marx, kolínsky kardinál Rainer Maria Woelki, hamburský arcibiskup Stefan Hesse a kolínski pomocní biskupi Dominikus Schwaderlapp a Ansgar Puff, ale Svätý Otec ich doteraz odmietol prijať.

Zdroje: Cirkev.cz, Postoj.sk, The Tablet UK( TK KBS, tk, ml; pz ) 20230330032   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]