[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Františkánsky kláštor v centre Kremnice čaká významná rekonštrukcia
P:3, 29. 03. 2023 17:25, DOM

Kremnica 29. marca (TK KBS/TARS) Františkánsky kláštor v historickom centre Kremnice čaká významná rekonštrukcia zameraná na sanáciu vlhkosti. Podporená by mala byť dotáciou vo výške 830 000 EUR, žiadateľom je rímskokatolícka cirkev. Vyplýva to z informácií o podporených žiadostiach zverejnených na portáli dotácií Ministerstva kultúry SR.

„Naša žiadosť bola cielená na najkritickejšiu časť a na vyriešenie najdôležitejšieho problému historických budov, a to je sanácia vlhkosti. Dotácia má z 80 percent pokryť náklady na komplexné riešenie vnikajúcich vôd do objektu a stav zavlhnutia múrov vrátane odstránenia tých stavebných zásahov z minulosti, ktoré stav zavlhnutia ešte zhoršili,“ priblížil riaditeľ Biskupského úradu z Banskobystrickej diecézy Martin Dado.

Františkánsky kláštor je významná kultúrna pamiatka zo 17. storočia, ktorá je súčasťou historického centra Kremnice. V kláštore pôsobila 300 rokov rehoľa františkánov. V roku 1949 boli františkáni násilne odvlečení komunistickým režimom a kláštor bol opustený. V súčasnosti je objekt v zlom technickom stave, v uplynulých rokoch sa tam uskutočňovali viaceré záchranné práce.

„Dôležité je, že sa podarilo udržať budovu zastrešenú a provizórne odviesť dažďové vody spriechodnením pôvodnej barokovej kanalizácie. Vzhľadom na mohutný invazívny zásah bývalého štátneho podniku Pamiatkostav zostala budova kláštora bez fasádnych omietok a pôvodných kamenných dlažieb. V podstate je v stave holomúrov,“ skonštatoval Dado.

Dotácia, o ktorú cirkev žiadala v rámci výzvy rezortu kultúry, je určená na riešenie problému so zavĺhaním pamiatky, náklady na celkovú rekonštrukciu kláštorného komplexu sú niekoľkonásobne vyššie.

Podľa odborného posudku, ktorý si dala pred niekoľkými rokmi vypracovať Banskobystrická diecéza, by celková obnova kláštora stála v tom čase viac ako sedem miliónov eur. V prípade komplexnej rekonštrukcie kláštora má však cirkev pripravenú víziu jeho možného budúceho využitia.

„V prvom rade by sme chceli objekt bezpečne sprístupniť. Priľahlé časti pri vstupe uvažujeme využiť pre potreby verejnosti. Druhé a tretie nadzemné podlažie, ktoré slúžilo pôvodne na ubytovanie františkánov, by sme chceli sprístupniť ako ubytovaciu časť,“ načrtol Dado s tým, že v zadnom krídle a suteréne by mohol pôsobiť napríklad sociálny podnik (Zdroj: TASR).( TK KBS, tasr, ml; pz ) 20230329045   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]