[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 22. 09. 2023   Meniny má Móric      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Trnavská univerzita ocenila Petra Dubovského SJ Cenou Antona Hajduka
P:3, 29. 03. 2023 11:35, DOMFoto: Archív TRUNI


Trnava 29. marca (TK KBS) Za vynikajúce výsledky v tvorivej činnosti ocenila Trnavská univerzita biblistu Petra Dubovského SJ Cenou Antona Hajduka. Podľa teologickej fakulty, na ktorej pôsobí, ide o odborníka svetového významu, ktorý svojou morálnou integritou a vedeckou erudíciou dokáže stmeliť odborníkov na Slovensku pre spoločnú vedeckú prácu s významným spoločenským dosahom. Ocenenie získal pri príležitosti Medzinárodného dňa učiteľov.

Slovenský jezuita Peter Dubovský pôsobí ako riadny profesor na jezuitskom Pápežskom biblickom inštitúte v Ríme. Patrí k popredným svetovým biblistom, na inštitúte vyučuje exegézu starého zákona. Doktorát obhájil na Harvard Divinity School, (2005). Bol dekanom fakulty biblických vied na Pápežskom inštitúte Biblico v Ríme a v súčasnosti je jeho prorektorom. Zároveň je zamestnancom Teologickej fakulty Trnavskej univerzity a ako vedúca osobnosť sa aktívne zapája do jej výskumných projektov.

Je členom významných medzinárodných organizácií: Catholic Biblical Association; Society of the Biblical Literature; European Association of Biblical Studies; International Theological Commission. Pôsobí v redakčnej rade viacerých špičkových medzinárodných vedeckých časopisov a monografických sérií svetovej úrovne ako napríklad Hebrew Bible and Ancient Israel; Biblica; Orientalia; Cambridge Elements series a pod.

Je súčasťou medzinárodných vedeckých projektov svetového významu: pracuje na komentári k Prvej a Druhej knihe Kráľov pre komentárovú radu Illumination series (vydavateľstvo Eerdmans); je súčasťou tímu v nemeckom projekte „Profil kráľa Šalamúna a jeho recepcia“; v Taliansku je súčasťou projektu vypracovávajúceho metodologické prístupy k 1-2 Kráľov a v Poľsku je súčasťou vedeckého tímu, ktorý spracováva štatút cudzinca na Starom blízkom východe a v Biblii. Na Slovensku je hlavným protagonistom komentárov k Starému a Novému zákonu, ktoré sú zastrešené Teologickou fakultou Trnavskej univerzity.            

Viac informácii o ďalších laureátov je možné nájsť TU.

TK KBS informoval Matúš Demko( TK KBS, mde, ml; pz ) 20230329030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]