[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nevieme prečo Boh niektorú modlitbu nevypočuje, ale vieme, že Boh chce spásu každého
P:3, 29. 03. 2023 11:00, DOM

Bratislava 29. marca (TK KBS) Možno nevieme podľa katolíckeho kňaza Petra Slobodníka Cssr presne povedať, prečo Boh jednu modlitbu vypočuje a inú nie, no s  istotou vieme, že Boh miluje každého človeka bez rozdielu a chce spásu človeka. V rozhovore pre TK KBS odpovedal Peter Slobodník na otázky, ako sa modliť, keď človek žije v ťažkom hriechu, či Boh vtedy počuje jeho modlitby, či môže sa modlitba prejaviť tak, že aj keď sa človek nevzdal ťažkého hriechu, jeho vytrvalá modlitba vyústi do toho, že Boh mu dá väčší odpor k hriechu, aby sa ho raz mohol ľahšie vzdať. „Pri všetkých týchto otázkach môžeme nájsť tri hlavné línie. Otázky sa dotýkajú troch skutočnosti. Ako prvé je to skutočnosť Boha a jeho konania. Potrebujeme si uvedomiť že Boh nás presahuje. Boh je pre nás tajomstvom. A možno nevieme presne povedať, prečo Boh jednu modlitbu vypočuje a inú nie. No s  istotou vieme že Boh miluje každého človeka bez rozdielu a chce spásu človeka,“ povedal Peter Slobodník.

Pri otázkach, ktoré sa dotýkajú človeka v špecifickej situácii hriechu si musíme podľa neho uvedomiť, že všetci sme hriešni a potrebujeme Božiu milosť. „Boh nám ju dáva v hojnosti, je to milosť čiže bez našich zásluh. No Boh dokazuje svoju lásku k nám tým, že Kristus zomrel za nás, keď sme boli ešte hriešni.(Rim 5,8) Nezávisí od toho či je niekto dobrý alebo zlý, či je niekto v ľahkom či ťažkom hriechu. Je to milosť jedine z hĺbky Božieho milosrdenstva. Avšak rozdiel môže byť v tom, či ju človek chce prijať alebo ju odmieta,“ zdôraznil.

Tretia línia je podľa Petra Slobodníka modlitba, ktorá je veľmi bohatá skutočnosť čo do foriem a spôsobov. „Iniciatíva v modlitbe ale nevychádza od človeka. Prvý iniciátor je Boh. On robí prvý krok k svojmu stvoreniu,“ upozornil. Katechizmus o tom hovorí: Boh prvý volá človeka. Či už človek zabudne na svojho Stvoriteľa alebo sa skrýva ďaleko od jeho tváre, či sa už ženie za svojimi idolmi, alebo obviňuje božstvo, že ho opustilo, živý a pravý Boh neúnavne volá každého človeka k tajomnému stretnutiu v modlitbe. Tento krok lásky verného Boha je v modlitbe vždy prvý, krok človeka je vždy odpoveďou.(KKC 2567)

Svätý Alfonz, zakladateľ redemptoristov, hovorí a je to jeho veľmi známy citát: „Kto sa modlí určite sa spasí. Kto sa nemodlí určite sa zatratí.“ „Modlitba ako prvá milosť. Ako pozvanie k odpovedi, ako krok dobrého Boha k človeku, ktorý sa nachádza v rôznych situáciách, aj situácii možno ťažkého hriechu. Aby človek vedel, že môže urobiť krok k Bohu. O tento krok ide, o rozhodnutie človeka priblížiť sa k Bohu. Ak človek urobí tento krok, a po ňom iste ďalší a ďalší, s úprimnou vierou, pokorou a túžbou, tak niečo v jeho živote sa iste bude meniť,“ povedal Peter Slobodník s tým, že ak sa aj človek nachádza v stave ťažkého hriechu a možno nevie svoju situáciu hneď zmeniť, Božia milosť mu bude pomáhať pri jeho obrátení.

Ak sa nad tým všetkým zamyslíme, vidíme podľa Petra Slobodníka, že modlitba je vzťah. Nie je len odrecitovaním nejakých formuliek. „Nie je to o tom, že ja niečo chcem, niečo adekvátne sa pomodlím a Boh mi to má dať. Toto je falošný obraz modlitby, niečo ako mágia, kde z Boha robíme prostriedok. Ako keď do automatu hodím mincu, aby som niečo získal. Takáto modlitba asi nemôže priniesť do života človeka zmenu a pomôcť mu odvrátiť sa od hriechu. Lebo nie je hľadaním Boha ale iba seba samého,“ dodal redemptorista.( TK KBS, rp; pz ) 20230329028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]