[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Statio Orbis pápeža Františka poletí do vesmíru
P:3, 28. 03. 2023 11:45, ZAH

Vatikán 28. marca (VaticanNews) Vatikánske Dikastérium pre komunikáciu sa spojilo s Talianskou vesmírnou agentúrou, aby na obežnú dráhu vynieslo posolstvo mieru a nádeje pápeža Františka na palube satelitu Spei Satelles alebo "Strážca nádeje". Posolstvo pápeža Františka o nádeji a mieri pre náš nepokojný svet sa chystá vzlietnuť do vesmíru. Družica Spei Satelles alebo "Strážca nádeje" vynesie na obežnú dráhu okolo Zeme záznam pápežovho prejavu Statio Orbis z 27. marca 2020, ktorý predniesol na vrchole pandémie Covid-19. Družica SpeiSat 3U CubeSat odštartuje 10. júna 2023 z Vandenbergovej vesmírnej základne v americkom štáte Kalifornia na palube rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX, ktorá ju vynesie na nízku obežnú dráhu Zeme (LEO) vo výške 525 km.

Mierový náklad

V satelite - vo veľkosti americkej futbalovej lopty - bude umiestnená "nanokniha" s publikáciou pápeža Františka Prečo sa bojíte? Nemáte vieru?, knihy obsahujúce obrázky a slová zo Statio Orbis. Nanoknihu vytvorila Polytechnická univerzita v Turíne, je veľká asi ako hrot pera a dá sa čítať iba pomocou vysoko vyspelých nanotechnologických čítacích zariadení. Napriek tomu môže každý, kto má amatérsku vysielačku v pásme UHF, zachytiť vysielanie prenášané zo satelitu na frekvencii 437,5 MHz a vypočuť si úryvky z pápežovej knihy, keď prelieta nad jeho hlavou.

Nádej a činy

Iniciatíva tiež ponúka ľuďom výzvu, aby sa zapojili a žili evanjeliové posolstvo nádeje vo svojom vlastnom živote. Podľa tlačovej správy majú ľudia na webovej stránke www.speisatelles.org možnosť sledovať priebeh misie a nechať si zapísať svoje meno do špeciálneho pamäťového čipu na palube SpeiSatu. "Pre získanie virtuálnej palubnej vstupenky budú záujemcovia požiadaní, aby sa zaviazali konať dielo milosrdenstva v prospech mieru a nádeje," uvádza sa vo vyhlásení. "Každý zúčastnený sa tak môže stať konkrétnym semienkom nádeje vo svojom každodennom živote." Družica môže potenciálne zostať na obežnej dráhe až 12 rokov, ale rádiový vysielač bude kvôli obmedzeniam spôsobeným batériami vysielať iba 6 mesiacov až rok.

Prorocká ikona nádeje

V pondelok, presne tri roky po významnej pápežskej modlitbe na Svätopeterskom námestí, sa v sídle Vatican News – Vatikánskeho rozhlasu konala tlačová konferencia, na ktorej bola táto iniciatíva predstavená. Vatikánske Dikasterium pre komunikáciu - materská organizácia Vatican News - podporuje túto iniciatívu v spolupráci s Talianskou vesmírnou agentúrou, Národnou radou pre výskum, Turínskou polytechnickou univerzitou, Inštitútom pre globálny dialóg a kultúru - IDGCE, Saleziánskym univerzitným inštitútom v Benátkach - IUSVE a Digitálnym apoštolátom. Luca Peyron, ktorý vedie digitálny apoštolát v Turíne, povedal novinárom, že SpeiSat nesie prorocké posolstvo nádeje, šírené prostredníctvom zázrakov vyspelej technológie. "Aj keď nanoknihu nemožno prečítať voľným okom," povedal, "bude tam, na obežnej dráhe našej planéty. Stane sa tak znamením a ikonou, rovnako ako pápež František, keď stál sám na tom prázdnom Svätopeterskom námestí."( TK KBS, VaticanNews, cz, rp; pz ) 20230328023   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]