[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 07. 2024   Meniny má Bohuslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Slovensko pricestoval prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov
P:3, 28. 03. 2023 07:00, DOM

Bratislava 28. marca (TK KBS) Na Slovensko pricestoval prefekt Dikastéria na podporu jednoty kresťanov, kardinál Kurt Koch. Na pracovnú návštevu prišiel na pozvanie splnomocnenkyne vlády SR pre slobodu vierovyznania alebo presvedčenia Anny Záborskej. Vzácna návšteva navštívi Košice, Michalovce, Prešov a Bratislavu. Okrem iného sú na programe aj ekumenické stretnutia, stretnutie s povereným predsedom vlády Eduardom Hegerom, s predstaviteľmi mesta Košice i so študentami.

Program sa začína na východe Slovenska. V utorok 28. marca je plánované stretnutie so zástupcami Michalovskej pravoslávnej eparchie s návštevou Pravoslávnej katedrály v Michalovciach a návšteva Klokočova, svätyne gréckokatolíkov na východnom Slovensku. Neskôr so sprievodom presunie do Košíc. Pripravená je prehliadka Múzea obetí komunizmu a podvečer stretnutie s primátorom Košíc i predstaviteľmi košickej ekumény v historickej budove magistrátu. Večerný program v metropole východu pozostáva z návštevy Dómu sv. Alžbety, stretnutia s Mons. Bernardom Boberom, arcibiskupom metropolitom Košickej arcidiecézy a predsedom Konferencie biskupov Slovenska (KBS). Na počesť Jeho Eminencie kardinála Kurta Kocha sa uskutoční ekumenický koncert v košickej gréckokatolíckej katedrále.

Ďalším mestom, ktoré kardinál navštívi, je Prešov. V stredu 29. marca dopoludnia sa v Arcieparchiálnej kúrii v stretne s Mons. Petrom Rusnákom, apoštolským administrátorom v Prešove. Prednáška na tému Možnosť sviatostnej jednoty medzi katolíkmi a pravoslávnymi odznie na pôde Prešovskej univerzity (s dvomi fakultami pravoslávnou bohosloveckou a gréckokatolíckou teologickou). Popoludní ho príjme Jeho Blaženosť Rastislav, prešovský arcibiskup, metropolita českých krajín a Slovenska. Napokon sa v Košiciach stretne s povereným predsedom vlády Eduardom Hegerom.

Trojdňový program návštevy našej krajiny sa zavŕši vo štvrtok 30. marca v Bratislave – pripomenutím si myšlienky, odhodlania a účastníkov Sviečkovej manifestácie položením venca pri pamätníku na Hviezdoslavovom námestí. Nasleduje stretnutie s Ekumenickou radou cirkví. Popoludní bude kardinál hosťom sympózia „Medzináboženský dialóg, zavŕšenie 7 rokov medzináboženského dialógu medzi židovskou a katolíckou komunitou“, ktoré organizuje Úrad splnomocnenca vlády SR pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia, Teologická fakulta Trnavskej univerzity a Židovský kultúrny inštitút.

Bratislava, Koch, dialog, plagat

Kardinála počas jeho cesty sprevádza Jaromír Zádrapa z východnej sekcie Dikastéria na podporu jednoty kresťanov, Anna Záborská, splnomocnenkyňa vlády SR pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia, Michal Považan, riaditeľ Úradu splnomocnenkyne vlády SR pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia. Na Slovensko pricestoval po piatich rokoch od historicky prvej návštevy u nás.

TK KBS informovala Katarína Poláčková( TK KBS, kpo, ml; pz ) 20230328001   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]