Vatikán 27. marca (VaticanNews) Po takmer štyroch rokoch skúmania bola zverejnená aktualizovaná verzia noriem na prevenciu a boj proti sexuálnemu zneužívaniu maloletých a zraniteľných dospelých. Najvýznamnejšou novinkou je rozšírenie noriem týkajúcich sa zodpovednosti biskupov a rehoľných predstavených aj na laických moderátorov medzinárodných združení veriacich uznaných Svätou stolicou. Nový text bol zosúladený s ostatnými normatívnymi reformami zavedenými od roku 2019 do súčasnosti.
Po rokoch experimentovania, konzultácií s biskupstvami a dikastériami Rímskej kúrie pápež František promulgoval postupy na prevenciu a boj proti problému sexuálneho zneužívania v Katolíckej cirkvi. V sobotu 25. marca bolo zverejnené nové znenie motu proprio „Vos estis lux mundi“, ktoré nadobúda platnosť 30. apríla a ruší predchádzajúce z mája 2019 a potvrdzuje vôľu pokračovať v boji proti týmto zločinom.
Najvýznamnejšia novinka je v novej verzii legislatívy v „Časti II“ pri ustanoveniach o zodpovednosti biskupov, rehoľných predstavených a klerikov poverených vedením konkrétnej cirkvi alebo prelatúry, kde bol doplnený text: „laickí veriaci, ktorí sú alebo boli moderátormi medzinárodných združení veriacich uznaných alebo ustanovených Apoštolskou stolicou, za skutky spáchané“ počas výkonu ich funkcie.
Mnohé ďalšie zmeny boli zavedené s cieľom zosúladiť text postupov proti zneužívaniu s ostatnými normatívnymi reformami zavedenými od roku 2019 až po súčasnosť, najmä s revíziou motu proprio „Sacramentorum sanctitatis tutela“ (normy zmenené v roku 2021); so zmenami v VI. knihe Kódexu kánonického práva (reforma v roku 2021) a s novou konštitúciou o Rímskej kúrii „Praedicate Evangelium“ (promulgovanou v roku 2022).
Patrí medzi ne napríklad tá, ktorá sa týka „zraniteľných“ dospelých. Kým predtým sa v nej hovorilo o „sexuálnych činoch s maloletou alebo zraniteľnou osobou“, v novej verzii sa hovorí o „trestnom čine proti šiestemu prikázaniu desatora spáchanom s maloletou osobou alebo s osobou, ktorá zvyčajne nedokonale používa rozum, alebo so zraniteľnou dospelou osobou“. Ďalšia zmena sa týka ochrany osoby, ktorá oznámi údajné zneužívanie: kým predtým sa uvádzalo, že osoba, ktorá podá oznámenie, nemôže byť viazaná mlčanlivosťou, teraz sa dopĺňa, že táto ochrana sa má vzťahovať nielen na osobu, ktorá podáva oznámenie, ale aj na „osobu, ktorá potvrdí, že bola obeťou a na svedkov“. Posilnená je aj časť, ktorá požaduje „legitímnu ochranu dobrého mena a súkromnej sféry všetkých zúčastnených osôb“, ako aj prezumpciu neviny pre osoby, ktoré sú vyšetrované, kým sa čaká na zistenie ich zodpovednosti.
Nová verzia dokumentu „Vos estis lux mundi“ tiež upresňuje, že diecézy a eparchie musia zriadiť „orgány a úrady“ - v starom texte sa hovorilo všeobecnejšie o „stabilných systémoch“ - ľahko prístupné verejnosti na prijímanie oznámení o zneužívaní. A tiež sa spresňuje, že úlohu pokračovať vo vyšetrovaní má vykonávať biskup miesta, kde sa nahlásené skutočnosti údajne stali.
Postupy zavedené v roku 2019 presne stanovujú kroky pri nahlasovaní zneužívania, a zabezpečujú, aby biskupi a rehoľní predstavení, teraz už aj laici na čele medzinárodných združení, boli zodpovední a povinní na základe všeobecne platného právneho predpisu nahlasovať zneužívania, o ktorých sa dozvedeli.
Dokument zahŕňal a naďalej zahŕňa nielen obťažovanie a násilie voči deťom a zraniteľným dospelým, ale aj sexuálne násilie a obťažovanie vyplývajúce zo zneužívania moci. Táto povinnosť teda zahŕňa aj všetky prípady násilia voči rehoľníčkam zo strany klerikov, ako aj prípady obťažovania plnoletých seminaristov alebo novicov.