Vatikán 27. marca (VaticanNews) „Technológia je pre ľudstvo veľkou pomocou, ale jej potenciál bude dobre využitý len vtedy, ak bude existovať dôsledná vôľa tých, ktorí technológie vyvíjajú, konať eticky a zodpovedne.“ Aj týmito slovami sa pápež František prihovoril účastníkom stretnutia s názvom „Dialógy Minerva", ktoré organizuje Dikastérium pre kultúru a vzdelávanie. Svätý Otec ich v pondelok 27. marca prijal vo vatikánskej Sále konzistória.
Tri desiatky účastníkov každoročného stretnutia o technológii Svätý Otec vo svojom príhovore ocenil v súvislosti s ich prácou pre „význam ľudstva“, pretože sa stretajú odborníci zo sveta technológií spolu so zástupcami Cirkvi s cieľom podporiť „zohľadnenie sociálneho a kultúrneho vplyvu digitálnych technológií.“ Pápež vyjadril obavu, že ak sa potenciál technológie nevyužíva zodpovedne, prispieva k nerovnostiam vo svete, a to nielen v materiálnom zmysle ale utvára i „rozdiely v prístupe k politickému a spoločenskému vplyvu“. A dodal:
„Tento problém nerovnosti môže byť ešte zhoršený falošnou koncepciou meritokracie, ktorá podkopáva pojem ľudskej dôstojnosti. Uznávanie a odmeňovanie ľudských zásluh a úsilia má svoje opodstatnenie, ale existuje nebezpečenstvo, že ekonomické výhody niekoľkých ľudí sa budú chápať ako zaslúžené, zatiaľ čo chudoba mnohých sa bude v istom zmysle považovať za ich vinu. Tento prístup podceňuje počiatočné nerovnosti medzi ľuďmi z hľadiska bohatstva, možností vzdelania a sociálnych väzieb a považuje privilégiá a výhody za osobné úspechy. V dôsledku toho - schematicky povedané - ak je chudoba vinou chudobných, bohatí sú oslobodení od povinnosti niečo urobiť. (...) Nemôžeme dovoliť, aby algoritmy obmedzovali alebo podmieňovali rešpektovanie ľudskej dôstojnosti, ani aby vylučovali súcit, milosrdenstvo, odpustenie a predovšetkým otvorenosť pre nádej na zmenu jednotlivca.“
Svätý Otec v tejto súvislosti pripomenul biblický príbeh o Babylonskej veži „ako varovanie pred prílišnými ambíciami vedy a techniky“. „Písmo varuje pred pýchou, ktorá sa chce dotknúť nebies, teda uchopiť a zmocniť sa horizontu hodnôt, ktoré identifikujú a zaručujú našu ľudskú dôstojnosť“ uviedol pápež a zopakoval dôležitosť dialógu. Na záver pápež odborníkom na technológie poďakoval „za odhodlanie počúvať a rásť v porozumení príspevkov druhých“.