[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kampaň Deň počatého dieťaťa môžeme osláviť pripnutím si bielej stužky
P:3, 25. 03. 2023 14:10, DOM

Bratislava 25. marca (TK KBS) Dnes oslavujeme Deň počatého dieťaťa, kedy vrcholí celoslovenská osvetová kampaň Fóra života. Jej cieľom je šíriť povedomie o tom, že život je dar. Pripnutím bielej stužky vyjadrujeme pozitívny postoj k ochrane života od počatia po prirodzenú smrť.

Kampaň 25. marec Deň počatého dieťaťa sa tento rok zameriava na bioetiku ako nástroj, ktorý nám pomáha správne sa rozhodovať v náročných životných situáciách. „Rovnako ako maják sprevádza lode na rozbúrenom mori, môže byť bioetika sprievodcom na ceste naším životom,“ uvádza bioetička Pavla Bicianová, podľa ktorej je bioetika nesmierne kľúčová práve v tejto dobe rozmazaných hraníc a nejasných hodnôt.

Bioetika ako vedná disciplína rieši problémy súvisiace s ľudským telom a zdravím, či už ide o umelé oplodnenie, interrupcie, očakávanie postihnutého dieťatka, neplánované tehotenstvo, náhradné materstvo a ďalšie.

„Pozornosť sme zúžili na tri oblasti, keďže bioetika sama o sebe je veľmi široká téma. Prvou bola diskriminácia detí s Downovým syndrómom, ktoré tvoria najväčšie percento interrupcií pre zdravotné dôvody. Okrem toho v týždni počas kampane oslavovali svoj deň. Druhou podtémou bol fascinujúci začiatok a vývoj malého človeka, počatého dieťaťa, z hľadiska medicíny a bioetiky. A poslednou bola pomoc ženám v neplánovanom tehotenstve,“ približuje kampaň koordinátorka projektov konkrétnej pomoci Fóra života Andrea Žiaková.

Na Svetový deň Downovho syndrómu, 21. marca, občianske združenie Fórum života zverejnilo krátky dokumentárny film, v ktorom lekárka a profesorka Mária Šustrová približuje svet Downovho syndrómu, zatiaľ čo sledujeme pracovať šikovného čašníka v kaviarni Radnička, downíka Juraja Šustera. Dokumentárny film Trizómia 21 Gén pre lásku nájdete na Youtube kanáli Fóra života.

Podcast s bioetičkou Pavlou Bicianovou na www.25marec.sk a diskusia študentského spolku 4life mission s profesorom Jozefom Glasom v stredu v UPeCe objasnili, aké dilemy bioetika rieši a ako nám môže v živote pomáhať. Štvrtkový webinár so psychologičkou z Poradne Alexis Zuzanou Strakovou sa zase venoval pomoci neplánovane tehotným ženám.

„V spolupráci s manželmi Veronikou a Tadeášom Gavalovcami sme pripravili hymnu s názvom Život je dar, ktorou dnes zavŕšime kampaň. Pozývame vás sledovať naše sociálne siete, zviditeľniť neviditeľného človeka pripnutím si bielej stužky na kabát a osláviť spolu s nami život, ktorý je darom,“ uzatvára predsedníčka Fóra života Marcela Dobešová.

Do kampane sa zapojili združenia po celom Slovensku, ktoré pomohli Fóru života dostať biele stužky až k vám. Kampaň Deň počatého dieťaťa je kampaňou všetkých ľudí, ktorým záleží na živote a jeho ochrane. Šíriť posolstvo 25. marca môžeme všetci práve pripnutím si bielej stužky, ktorá zviditeľňuje neviditeľného človeka.

Viac informácií nájdete na www.25marec.sk.

-

Fórum života je pro-life, konzervatívne, sekulárne, nestranícke, neziskové, občianske združenie apelujúce na dôležitosť ochrany života od počatia po prirodzenú smrť a ochrany rodiny ako základnej bunky spoločnosti.

Svojimi aktivitami scitlivuje verejnú mienku v prospech života, pozitívne komunikuje hodnotu života a ľudskú dôstojnosť a navrhuje systémové riešenia v oblasti ochrany ľudského života a jeho dôstojnosti. Pôsobí v regiónoch, kde konkrétne pomáha, a je platformovou viac ako päťdesiat organizácií a stoviek jednotlivcov od roku 2001.

TK KBS informovala Andrea Žiaková( TK KBS, az; ml ) 20230325004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]