[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František už o mesiac začne apoštolskú cestu do Budapešti
P:3, 24. 03. 2023 07:25, ZAH

Maďarsko 24. marca (TK KBS) Pápež František navštívi Budapešť koncom apríla. Stretne sa s prezidentom, predsedom vlády, mládežou a chudobnými.

Pápež začne svoju zahraničnú cestu 28. apríla stretnutím s maďarskou prezidentkou Katalin Novakovou, premiérom Viktorom Orbánom a ďalšími vládnymi predstaviteľmi. V Bazilike svätého Štefana sa stretne s biskupmi, kňazmi, seminaristami, zasvätenými osobami a pastoračnými pracovníkmi. Druhý deň strávi s jezuitmi a deťmi z Ústavu blahoslaveného Ladislava Batthyányho-Strattmanna pre nevidiacich. Ústav s materskou a základnou školou a domovom pre deti v núdzi je pomenovaný po katolíckom lekárovi, ktorý zasvätil svoj život poskytovaniu bezplatnej lekárskej starostlivosti chudobným. Blahoslavený Ladislav Batthyány mal 13 detí a zomrel na rakovinu v roku 1931.

Verejnosť môže Svätého Otca vidieť v Kostole svätej Alžbety, kde sa stretne s chudobnými a utečencami, a potom s mladými ľuďmi v budapeštianskej športovej aréne. V nedeľu 30. apríla dopoludnia bude pápež František sláviť svätú omšu na Námestí Lajosa Kossutha vedľa budovy maďarského parlamentu. Na záver svojej cesty pápež navštívi Fakultu informačných technológií a bioniky Katolíckej univerzity Petra Pazmánya, jednu z najstarších vzdelávacích inštitúcií v Maďarsku, ktorej počiatky siahajú do 17. storočia. Fakulta má v rámci maďarského vysokého školstva jedinečné postavenie, keďže pripravuje informatikov v oblastiach, ako je genetika, nervový a imunitný systém.

Na grafike z návštevy Svätého Otca je zobrazený budapeštiansky reťazový most, najstarší maďarský most cez Dunaj, ktorý mal spájať mestá Budín a Pešť. Logo má pripomínať dôležitosť budovania mostov medzi ľuďmi, čo Svätý Otec často zdôrazňuje. Kruh okolo mosta symbolizuje eucharistiu. V roku 2021 sa práve v Budapešti konal 52. medzinárodný eucharistický kongres, ktorého záverečnú omšu celebroval pápež František. Podľa štatistík z roku 2019 sa ku Katolíckej cirkvi hlási približne 61 % z 9,7 milióna obyvateľov Maďarska. Druhú najväčšiu skupinu v krajine tvoria ľudia bez vyznania.( TK KBS, CNA, ml; pz ) 20230324016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]