[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nech v spovedniciach nechýbajú kňazi ochotní vysluhovať sviatosť zmierenia
P:3, 24. 03. 2023 07:00, ZAH

Vatikán 24. marca (VaticanNews) Nech v spovedniciach nechýbajú kňazi ochotní vysluhovať sviatosť zmierenia. K tomu vyzval pápež František vo štvrtok 23. marca pri stretnutí s účastníkmi kurzu Apoštolskej penitenciárie o vnútornom fóre. Kňazom prízvukoval: Vo svete nechýbajú ohniská nenávisti a pomsty, vy rozmnožujte „ohniská milosrdenstva“.

Ako pripomenul Svätý Otec, Apoštolská penitenciária prostredníctvom formovania dobrých spovedníkov pomáha Cirkvi k tomu, aby „v jej žilách kolovala lymfa milosrdenstva“. Svätý Otec zároveň vysvetlil, že „existuje neoddeliteľné spojenie medzi misionárskym povolaním Cirkvi a ponúkaním Božieho milosrdenstva všetkým ľuďom“:

„Tým, že Cirkev žije z milosrdenstva a ponúka ho všetkým, realizuje seba samú a napĺňa svoju apoštolskú a misijnú činnosť.“

Bezvýhradná disponovateľnosť k službe zmierenia

Pastoračná láska kňazov sa konkrétnym spôsobom prejavuje v ich plnej a bezvýhradnej disponovateľnosti vykonávať službu zmierenia, zdôraznil pápež. Nech spovednice nezostanú opustené a nech kňazom nechýba ochota spovedať, vyzval pápež a dodal:

„Evanjelizačné poslanie Cirkvi prechádza z veľkej časti cez znovuobjavenie daru spovede, a to aj vzhľadom na blížiace sa Jubileum 2025.“ „Ak je milosrdenstvo poslaním Cirkvi, musíme veriacim čo najviac uľahčiť prístup k tomuto „láskyplnému stretnutiu“,  starajúc sa oň od prvej spovede detí a musíme túto pozornosť rozšíriť aj na miesta starostlivosti a utrpenia.

Keď sa už nedá veľa urobiť pre uzdravenie tela, vždy sa dá a musí veľa urobiť pre zdravie duše! V tomto zmysle je individuálna spoveď privilegovanou cestou, ktorou sa treba uberať, pretože napomáha k osobnému stretnutiu s Božím milosrdenstvom, na ktoré čaká každé kajúce srdce.

V individuálnej spovedi chce Boh osobne pohladiť každého jednotlivého hriešnika prostredníctvom svojho milosrdenstva: Pastier, on jediný, pozná a miluje ovce každú jednotlivo, najmä tie najslabšie a najzranenejšie.“

Množiť ohniská milosrdenstva, hasiť oheň zla

Ak sa kňaz necíti ako hriešnik, nech nejde spovedať, skonštatoval pápež. Ako ďalej zdôraznil, kňazi majú množiť ohniská Božieho milosrdenstva:

„Vo svete, žiaľ, vidíme to každý deň, nechýbajú ohniská nenávisti a pomsty. My spovedníci teda musíme množiť „ohniská milosrdenstva“. ... Nič nezaženie a neporazí zlo viac než Božie milosrdenstvo.“

„Ďakujem vám za vaše každodenné nasadenie a za rieky milosrdenstva, ktoré vy ako pokorné kanály vylievate a budete vylievať do sveta, aby ste uhasili oheň zla a zapálili oheň Ducha Svätého“, povedal pápež účastníkom kurzu o internom fóre Apoštolskej penitenciárie.



( TK KBS, VaticanNews, zk; ml ) 20230324015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]