[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

COMECE si zvolilo nového predsedu, stal sa ním Mons. Mariano Crociata
P:3, 23. 03. 2023 10:15, ZAH

Rím 23. marca (TK KBS) Komisia biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) má nového predsedu. Stal sa ním Mons. Mariano Crociata. Na jarnom plenárnom zhromaždení v Ríme ho zvolili do funkcie delegáti biskupských konferencií EÚ. Vymenovaní boli aj štyria podpredsedovia z Francúzska, Portugalska, Litvy a Dánska. Dnes účastníkov prijme pápež František. KBS zastupuje v COMECE bratislavský pomocný biskup Mons. Jozef Haľko

Mons. Mariano Crociata sa narodil 16. marca 1953 v Castelvetrane na Sicílii. Za kňaza bol vysvätený 29. júna 1979, za biskupský úrad v Note bol vybraný 16. júla 2007 a za biskupa bol vysvätený 6. októbra 2007. V rokoch 2008 - 2013 pôsobil ako generálny sekretár Talianskej biskupskej konferencie. V súčasnosti je biskupom regiónu Latina - Terracina - Sezze - Priverno, podpredsedom Biskupskej konferencie Lazia, podpredsedom Komisie biskupských konferencií Európskej únie a delegátom Talianskej biskupskej konferencie pri Komisii biskupských konferencií Európskej únie.

Rim, Comece, nove vedenie

Biskupi zvolili aj štyroch podpredsedov, ktorými sa stali Mons.. Antoina Hérouarda, arcibiskup Dijonu (Francúzsko), Mons.. Nuno Brás da Silva Martins, biskup z Funchalu (Portugalsko), Mons. Rimantas Norvila, litovského Vilkaviškisu a Mons. Czeslaw Kozon, kodanský biskup (Konferencia biskupov Škandinávie).

Jednota a solidarita

Sedemdesiatročný Crociata nahradí vo funkcii predsedu kardinála Jeana-Clauda Hollericha. Taliansky biskup, titulárny biskup latinskej diecézy, pri svojom zvolení vyjadril vďačnosť za dôveru, ktorú mu členovia zhromaždenia prejavili. „Je to kľúčový moment pre Európu a pre Cirkev. Jednota a solidarita sú v tomto prechodnom období potrebné viac ako kedykoľvek predtým,“ povedal s odkazom na „spravodlivé a udržateľné zotavenie z následkov pandémie COVID-19 s nádejou, že nikto nezostane pozadu.“ Na záver vyjadril nádej, že sa obnoví poslanie Európskej únie byť zdrojom rozvoja a zárukou mieru pre kontinent a svet“.

Audiencia u pápeža Františka 

Po voľbách zhromaždenie diskutovalo s vatikánskym kardinálom štátnym sekretárom Pietrom Parolinom o humanitárnych, geopolitických a sociálnych dôsledkoch vojny na Ukrajine a hovorilo o spôsoboch, akými môže Cirkev podporiť a prispieť k úlohe EÚ ako globálneho mierového aktéra. Dnes nové predsedníctvo, všetkých delegátov biskupov EÚ a členov sekretariátu COMECE spolu s ich rodinami prijme vo Vatikáne pápež František.

Zdroj: cirkev.cz( TK KBS, cirk, ml; pz ) 20230323013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]