[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätá stolica v OSN: Každý siedmy kresťan je obeťou prenasledovania
P:3, 21. 03. 2023 15:57, ZAH

Vatikán 21. marca (VaticanNews) „Každý siedmy kresťan zažíva prenasledovanie“ – o tom hovoril stály pozorovateľ Svätej stolice pri OSN Mons. Fortunatus Nwachukwu počas 52. zasadania Rady pre ľudské práva v Ženeve. „Násilie a represívne opatrenia sa v posledných rokoch stupňujú. Veriacim sa často upiera právo prejavovať a praktizovať svoju vieru, aj keď to neohrozuje verejnú bezpečnosť alebo neporušuje práva iných“, skonštatoval predstaviteľ Svätej stolice.

Ako ďalej uviedol Mons. Nwachukwu, „mier si vyžaduje aj všeobecné uznanie náboženskej slobody. Je znepokojujúce, že ľudia sú prenasledovaní len preto, že verejne vyznávajú svoju vieru, a v mnohých krajinách je náboženská sloboda obmedzovaná. V takýchto podmienkach žije približne tretina svetovej populácie“.

„V posledných rokoch sme svedkami stupňovania represívnych opatrení a zneužívania, a to aj zo strany vnútroštátnych orgánov, voči náboženským menšinám v mnohých krajinách sveta“, konštatoval v OSN vatikánsky predstaviteľ. „Znesväcovanie a ničenie miest kultu a náboženských lokalít, ako aj násilné útoky proti náboženským predstaviteľom sa v poslednom čase zintenzívnili a stávajú sa desivo bežnejšími“.

Nemenej znepokojujúci je podľa Mons. Nwachukwua „stav veriacich v niektorých krajinách, kde sa za fasádou tolerancie a inklúzie pácha diskriminácia rafinovanejším a zákernejším spôsobom. V čoraz väčšom počte krajín sme svedkami zavádzania rôznych foriem cenzúry, ktoré obmedzujú možnosť vyjadriť svoje presvedčenie verejne aj politicky pod zámienkou, aby sa neurazila citlivosť iných“.

Násilie voči kresťanom a ich diskriminácia pribúda aj v krajinách, kde kresťania netvoria menšinu, uviedol stály pozorovateľ Svätej stolice a pripomenul štatistiky, podľa ktorých je dnes prenasledovaný každý siedmy kresťan.

„Vlády majú povinnosť chrániť náboženskú slobodu a zabezpečiť, aby každý človek mal možnosť konať v súlade so svojím svedomím aj vo verejnej sfére a pri výkone svojho povolania, a to spôsobom, ktorý je v súlade so spoločným dobrom“, citoval slová pápeža Františka stály pozorovateľ Svätej stolice pri OSN.

 ( TK KBS, VaticanNews, zk; rp ) 20230321018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]