Albánsko 20. marca (VaticanNews) Vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi, ktorý je od 18. marca na návšteve Albánska, celebroval svätú omšu v katedrále v Shkodre a pripomenul ťažkosti, ktoré kresťania zažívali počas komunizmu. „Po znovuzískaní slobody a svetla viery,“ ako uviedol arcibiskup Paul Gallagher, „je dôležité brániť svoju identitu pokrsteného národa bez toho, aby sme ignorovali alebo šliapali po tých, ktorí veria inak alebo neveria.“
V Albánsku po „násilnom vylúčení Boha z osobného a komunitného života“ nastali „časy slobody a svetla“. Ježiš je Svetlo, ktoré zahaľuje existenciu každého človeka a napĺňa ju zmyslom.
Vo svojej homílii komentoval úryvok z Jánovho evanjelia o slepcovi od narodenia, ktorého Ježiš uzdravil, arcibiskup Gallagher zdôraznil, že len počúvaním Božieho slova a stretávaním sa s ním vo sviatostiach sa uzdravíme zo svojej slepoty a budeme schopní vidieť ľudí okolo seba. Ak dovolíme Ježišovi, aby cez nás pôsobil, tak ako mu to umožnila svätá Terézia z Kalkaty - „dcéra albánskeho ľudu“, staneme sa tak schopnými „natiahnuť ruky, aby sme sa s nehou dotkli osamelých, núdznych a tých, ktorí čakajú na priateľské prijatie“.
„Tak ako slepý človek postupne prichádza k úplnému osvieteniu,“ zdôraznil arcibiskup Gallagher, tak aj v Albánsku „sme svedkami viery, ktorá vyrástla v kontexte nepriateľstva“. Práve v ťažkostiach viera dozrieva a jej svedectvo nadobúda väčšiu presvedčivú silu, „zatiaľ čo slepec vidí stále viac a viac, odporcovia sú stále viac a viac slepí“. Lebo „tak ako má človek možnosť otvoriť sa viere, nesie v sebe aj strašnú silu zotrvávať v slepote, teda vymýšľať si dôvody, prečo nevidieť, vytvárať si falošné dôkazy, človek môže odmietnuť otvoriť si oči a stále tvrdiť, že „vidí“, ako to bolo „tragickým pokušením“ počas starého režimu.
„Koľkokrát ste v minulosti museli silou mocou brániť svoju identitu detí svetla, teda identitu pokrstených,“ pripomenul sekretár pre vzťahy so štátmi, „ale táto úloha je aktuálna pre každého z nás aj dnes: brániť svoju identitu pokrstených a žiť ako pokrstení“.
Prelát pripomenul slová pápeža Františka počas návštevy krajiny v roku 2014, že Albánsko je príkladom pokojného spolužitia a spolupráce medzi príslušníkmi rôznych náboženstiev. Budovanie demokratickej spoločnosti je proces, ktorý si vyžaduje každodennú bdelosť a pozornú spoluprácu všetkých, pričom netreba zabúdať na oltáre minulosti, zdôraznil. V sobotu sa arcibiskup Gallagher stretol s albánskym ministrom zahraničných vecí Oltom Xhaçkom. V nedeľu slávil svätú omšu v katedrále v Rrëshene a prihovoril sa biskupom miestnej biskupskej konferencie. V pondelok 20. septembra sa v Tirane stretne s náboženskými predstaviteľmi krajiny, predsedníčkou Zhromaždenia republiky Linditou Nikollaovou, navštívi Katolícku univerzitu Panny Márie Dobrej rady, katolícku a pravoslávnu katedrálu a mešitu.