[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Slovensko si pripomenie sériou akcií 35. výročie Sviečkovej manifestácie
P:3, 17. 03. 2023 11:00, DOM

Bratislava 17. marca (TK KBS) Slovensko si tento rok 25. marca pripomenie 35. výročie Sviečkovej manifestácie, jedného z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu. Pokojné zhromaždenie veriacich za občianske a náboženské slobody sa skončilo tvrdým policajným zásahom. Išlo o významné občianske vystúpenie proti komunistickému režimu, ktorého cieľom bolo dosiahnuť náboženské a občianske slobody vo vtedajšom Československu.

V historickej pamäti národa sa snaží udržiavať pamiatku na Sviečkovú manifestáciu Fórum kresťanských inštitúcií (FKI), ktoré v spolupráci s viac ako desiatkou partnerských organizácií, pripravuje okolo dátumu výročia bohatý program. Jeho cieľom je nielen poukázať na historický význam Sviečkovej manifestácie, ale aj na jej aktuálne posolstvo pre dnešok. Jubileum sa koná pod záštitou prezidentky Zuzany Čaputovej.

Svieckova manifestacia, plagat

Organizátori pozývajú na svätú omšu v piatok 24. marca 2023 o 18:00 v jezuitskom kostole Najsvätejšieho Spasiteľa v Bratislave. Hlavným celebrantom bude vladyka Peter Rusnák. Po svätej omši bude sviečkový sprievod a program pri Pamätníku na námestí Eugena Suchoňa. Bližšie informácie aj o ďalších podujatiach na www.svieckovamanifestacia.sk a na facebookovom profile Sviečková manifestácia.

Význam Sviečkovej manifestácie pre dnešok  

„Chceme poukázať na jej význam a aktuálne posolstvo pre dnešok. Nechceme sa iba vracať do minulosti, ale pozrieť na súčasnosť a vhodne zareagovať. Sú pre nás inšpiráciou a výzvou aj slová pani prezidentky z 29. novembra 2022: Spojme sily, napriek rôznym názorom a pri plnom uvedomení si ťaživej reality. Nevzdávajme dôveru, že slušný a poctivý život prežitý pre svojich blízkych, pre komunitu, pre spoločnosť a pre Slovensko má zmysel,“ uviedol podpredseda FKI Pavol Kossey.

Sviečková manifestácia v marci 1988 spontánne spojila prakticky celú vtedajšiu demokraticky zmýšľajúcu občiansku spoločnosť na Slovensku. Výrazne tak prispela k uvedomeniu si sily občianskeho hlasu a dláždila tak cestu k pádu komunistického režimu. „Základný odkaz a potreba dneška je zmierenie. Na Sviečkovej manifestácii sa zúčastnili ľudia rôzneho názorového spektra. Preto táto niť by sa mala vinúť aj tohtoročnou spomienkou. Odkaz manifestácie by mal prinášať niečo aktuálne do spoločnosti. Nepoznám teraz vážnejšiu vec ako hľadanie cesty k sebe“, skonštatoval na stretnutí František Mikloško, iniciátor Sviečkovej manifestácie.

Bližšie informácie o Sviečkovej manifestácii

Pred 35 rokmi sa konalo pred budovou Národného divadla na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave pokojné zhromaždenie veriacich za náboženskú a občiansku slobodu. Zástup modliacich sa a spievajúcich veriacich, so sviecami v rukách, bol rozohnaný príslušníkmi Verejnej a Štátnej bezpečnosti. Viacero účastníkov manifestácie bolo zaistených a vyšetrovaných. Organizátor zhromaždenia František Mikloško a niekoľkí jeho blízki spolupracovníci strávili deň na oddelení Bezpečnosti. Biskup Ján Chryzostom Korec bol zaistený už pri odchode zo svojho bytu v Petržalke. Manifestácia sa konala na sviatok Zvestovania Pána a dostala označenie Bratislavský Veľký piatok. Chronológiu Sviečkovej manifestácie je možné nájsť TU.

Zdroj: TV LUX

Táto manifestácia vznikla z podnetu veriacich, vyjadrila však aj požiadavku za úplné dodržiavanie občianskych práv v Československu pre všetkých občanov – veriacich aj neveriacich. Vyrástla z koreňov náboženského a občianskeho disentu, tajnej cirkvi, laického apoštolátu, samizdatov, zavraždených kňazov a rehoľníkov, stoviek rokov nespravodlivo väznených, utrpenia intelektuálov a z pôdy pontifikátu Jána Pavla II. a jeho výzvy „Nebojte sa!“. Kvalitou občianskeho odporu, šírkou záberu požiadaviek, odvahou vzoprieť sa monolitnej moci a reálnym utrpením ju možno považovať za systémový začiatok definitívneho pádu komunistickej totality na Slovensku, ku ktorému došlo po 17. novembri 1989.

V súčanosti je 25. marec medzi pamätnými dňami SR. V kalendári je označovaný ako Deň zápasu za ľudské práva. V tento deň v roku 2023 si pripomenieme 35. výročie zhromaždenia za náboženské a občianske slobody vo vtedajšom Československu, tzv. Sviečkovú manifestáciu alebo Bratislavský Veľký piatok. Sviečková manifestácia je udalosťou, ktorá v marci 1988 spontánne spojila prakticky celú vtedajšiu demokraticky zmýšľajúcu občiansku spoločnosť.( TK KBS, fki, ml; pz ) 20230317020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]