Nigéria 17. marca (TK KBS) Teroristi z Boko Haram sa usilujú o nastolenie džihádu v Nigérii.Na poľnohospodárske kresťanské komunity útočia aj radikalizovaní pastieri - Fulbovia. Nigérijských kresťanov zabíjajú každý deň, vraví duchovný otec Remigius Ihyula, rodený Nigérijčan, ktorý v októbri 2022 navštívil aj Bratislavu. Projektový partner Pápežskej nadácie ACN - Pomoc trpiacej cirkvi vedie Nadáciu pre spravodlivosť, rozvoj a mier v rámci diecézy Makurdi v nigérijskom štáte Benue. Hovorí, že to, čo sa deje v jeho domovine, si nevedel ani predstaviť, kým to nevidel na vlastné oči.
Násilné skupiny a bandy majú na severe a v tzv. Strednom páse Nigérie takmer úplne voľné pôsobenie. Regulácia zbraní tam prakticky neexistuje - a tie sú čoraz modernejšie a ničivejšie. Situácia sa zhoršuje už od roku 2009. „Ľudia sú v zúfalej núdzi. Potrebujú hygienu, jedlo, vzdelanie a psychologickú starostlivosť. Mnohí ľudia prestali posielať svoje deti do školy, preto sa snažíme zabezpečiť vzdelávanie v táboroch,“ vysvetľuje Remigius. „Učíme ich tiež podnikateľským zručnostiam, aby sa mali, keď skončia školu, o čo oprieť,“ dodáva. Prítomnosť kňaza prináša veriacim vysídlencom v tábore útechu a nádej.
Naši kolegovia sa na medzinárodnom fóre usilujú vytvárať nátlak, aby sa nigérijskí lídri aktívnejšie snažili násilie zastaviť a starali sa o obete, píše Miroslav Dzurech z ACN. Prevažne moslimská vláda sa však podľa otca Remigia týmto problémom zaoberá minimálne. „Ukážte mi akékoľvek miesto na Zemi, kde sú ľudia vysídlení po tisícoch a ich vláda alebo prezident ich nenavštívia. Naši ľudia sú denne masakrovaní a zabíjaní a náš prezident ich nepríde navštíviť (...) Hovorí, že je to odveká záležitosť.“ „My si oči zatvárať nechceme. Chceme tým, ktorí tak veľmi trpia, prejaviť našu účasť. Každý materiálny dar a modlitba je pre nich dôkazom, že nie sú vo svojom osude opustení," uviedol Dzurec. „Chcem využiť tento priestor, aby som sa vám všetkým poďakoval za prácu, ktorú robíte,“ odkázal Remigius.