[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Badín privítal kolokvium s názvom Nové komunity v Katolíckej cirkvi
P:3, 17. 03. 2023 08:45, DOM

Badín 17. marca (TK KBS) Už po siedmy raz sa konalo kolokvium o nových komunitách v Badíne. Na pozvanie Konferencie biskupov Slovenska prišla vo štvrtok 16. marca do Domu Xaver päťdesiatka účastníkov z celého Slovenska. Kňazom a laikom sa prihovorili žilinský biskup Mons. Tomáš Galis a košický pomocný biskup Mons. Marek Forgáč, ekleziálny asistent služby Charis na Slovensku.

„Je na mieste, aby sme sa o ne zaujímali a aby bol záujem obojstranný a aby sme boli v jednote, keďže sú pre Cirkev požehnaním,“ uviedol biskup Forgáč. Lídrov nových komunít pozval k tomu, aby svoju služby vykonávali s nadšením. Povzbudil ich aj apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli, ktorý zároveň predsedal svätej omši v kaplnke badínskeho seminára.

Badin, kolokvium, nove komunity, svata omsa

Impulzom pre vznik tohto typu akcie bol list Kongregácie pre náuku viery, zaslaný v roku 2016 biskupom Katolíckej cirkvi - o vzťahu medzi hierarchickými a charizmatickými darmi pre život a poslanie Cirkvi. Daný dokument podnietil diskusiu biskupov s lídrami charizmatických hnutí na Slovensku o rozličných spôsoboch prežívania viery v Boha.

Cieľom stretnutia zodpovedných osôb zo všetkých charizmatických realít na Slovensku je prehĺbenie vzájomného kontaktu a s vnímavosťou na pastoračné potreby Cirkvi identifikovať službu v rozmanitosti chariziem, ktorá sa stáva harmóniou v Duchu Svätom. Stretnutie nadväzuje na charizmatickú skúsenosť, ktorá za posledné desiaťročia oslovila veľké množstvo mladých ľudí.

Badin, kolokvium, nove komunity, nuncius

Hlavnou témou, s ktorou sa tentoraz účastníci zoznámili, boli tzv. dokumenty z Malines. Provinciál redemptoristov P. Jozef Mihok, CSsR predstavil historický kontext vzniku dokumentu z Malines, ktorý je - ako hovorí pápež František - kompasom pre katolícku charizmatickú obnovu. Dokumentov je šesť. Prvý znich, ktorá sa venuje teologickým a pastoračným orientáciam, priblížil Ondrej Chrvala, správca farnosti Abrahám, ktorý sa venuje téme nových komunít. 

Podujatie nadviazalo na šesť predošlých podujatí s rovnakým názvom, toto bolo prvé po pandémii koronavírus. Moderoval ho provinciál piaristov na Slovensku P. Juraj Ďurnek, SchP, predseda Konferencie vyšších rehoľných predstavených na Slovensku.

_
Rádio LUMEN o kolokviu Nové komunity v Katolíckej cirkvi 

(Zdroj: Rádio LUMEN / Júlia Kavecká)( TK KBS, ml; ml ) 20230317012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]