[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 07. 2024   Meniny má Bohuslav      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Zakladateľ hnutia Svetlo - Život bol obeťou vraždy poľského komunistického režimu
P:3, 15. 03. 2023 10:46, ZAH

Poľsko 15. marca (TK KBS) Smrť kňaza Františka Blachnického 27. februára 1987 bola vraždou podaním smrteľne toxických látok obeti. Preukázalo to vyšetrovanie, ktoré v Poľsku a v Nemecku, Rakúsku a Maďarsku vykonávala komisia pre stíhanie zločinov proti poľskému národu v Katoviciach. Inštitút národnej pamäti (IPN) oznámil výsledky vyšetrovania na tlačovej konferencii.

„Procedurálne činnosti vykonávané pod dohľadom Hlavnej komisie pre stíhanie zločinov proti poľskému národu sa vyznačovali vysokou mierou náročnosti z dôvodu značného uplynutia času odo dňa skutku, potreby získavania rozsiahlych dôkazov mimo Poľska a potrebe riešenia dôležitých otázok, ktoré si vyžadovali znalosti odborníkov rôznych odborností,“ uvádza sa na stránke IPN.

V rámci vyšetrovania bolo exhumované telo Františka Blachnického z krypty farského kostola v Krościenku. Následne prokurátor nariadil vykonať rad testov znalcom z antropológie, genetiky, toxikológie, súdneho lekárstva a lekárskych rozborov. Súdnu pitvu mŕtvoly obete spojenú so špecializovanými expertízami vykonávali známe vedecké pracoviská vrátane Kriminalistického expertízneho ústavu. „V priebehu vyšetrovania boli ako svedkovia vypočutí ľudia, ktorí o incidente vedeli, ale doteraz nevypovedali, vrátane ľudí s trvalým pobytom mimo Poľska.

Mimo Poľska boli zaistené aj kriminalistické stopy, ktoré boli následne postúpené na ďalší výskum. Významný dôkazový materiál sa podarilo získať aj vďaka novým archívnym prieskumom tak v Poľsku, aj mimo archívnych zdrojov IPN, ako aj v Rakúsku a Maďarsku.

“Dnes niet pochýb o tom, že v dôsledku veľmi starostlivého vyšetrovania bol páter František Blachnický zavraždený, bol otrávený. (...) Vyšetrovanie (...) umožnilo dnes kategoricky dospieť k bodu, ktorý otkrýva brutálnu pravdu, že páter František Blachnický bol ďalšou obeťou komunistického systému, obeťou, ktorý bol zavraždený, pretože vykonával krásnu pastoračnú činnosť. Ako charizmatický kňaz oslovil tisíce mladých ľudí (...) bol vnímaný ako veľká hrozba pre komunistický systém. (...) Bol prenasledovaný, šikanovaný, väznený, obvinený a v dôsledku toho kruto zavraždený,” povedal poľský minister spravodlivosti Zbigniew Ziobro.

Kňaz František Blachnický je jedným z najvýraznejších predstaviteľov poľského katolíckeho kléru v období Poľskej ľudovej republiky. Narodil sa 24. marca 1921 v Rybniku. Pred vypuknutím 2. svetovej vojny bol aktívnym členom poľského skautingu. V septembri 1939 sa ako kadet poľskej armády zúčastnil obrannej vojny. Počas nemeckej okupácie sa pustil do podzemných aktivít v Hornom Sliezsku.

Po skončení 2. svetovej vojny vstúpil do Veľkého seminára v Krakove a v roku 1950 bol vysvätený za kňaza. Najväčšie a najdynamickejšie dielo tohto kňaza je oázové Hnutie Svetlo-Život, do ktorého sa v rokoch 1964-1989 zapojili približne milióny ľudí.

Komunistické orgány v Poľsku ho prenasledovali s cieľom obmedziť rozsah jeho vplyvu na poľskú spoločnosť, najmä na mladých ľudí. V roku 1961 bol odsúdený na trest odňatia slobody a po zavedení stanného práva v Poľsku, keď zostal v exile v Nemecku, vydala vojenská prokuratúra rozhodnutie o jeho dočasnom zadržaní a nariadila domovú prehliadku, v ktorej kňaza obvinila z „konania poškodzovania záujmov Poľskej ľudovej republiky.“

Počas exilu v Calsbergu Blachnický založil Inštitút Nepoškvrnenej Matky Cirkvi, Centrum „Marianum“ a „Kresťanskú službu za oslobodenie národov“. Rozvíjal aj iniciatívy súvisiace s aktivitami Hnutia Svetlo-Život. I. oddelenie Ministerstva vnútra Poľskej ľudovej republiky nasadilo na Blachnického v Calsbergu dvoch agentov s krycými menami  „Yon“ a „Panna“, ktorí vykonávali spravodajské úlohy pre spravodajskú službu Poľskej ľudovej republiky v Nemecku, ktoré spočívali okrem iného v dôslednom sledovaní kňaza. Hnutie Svetlo-Život pôsobí aj na Slovensku. V Ríme prebieha proces blahorečenia tohto kňaza.( TK KBS, ekai, rp; pz ) 20230315016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]