[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 19. 06. 2024   Meniny má Alfréd      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi COMECE si zvolia nové predsedníctvo a stretnú sa s pápežom
P:3, 15. 03. 2023 10:22, ZAH

Rím 15. marca (TK KBS) Biskupi COMECE (Komisia biskupských konferencií Európskej únie) sa od 22. do 24. marca 2023 zídu v Ríme, aby si zvolili nové predsedníctvo. Voľba sa uskutoční v rámci jarného zasadania COMECE, ktoré bude mať v programe aj audienciu u pápeža Františka a stretnutie s talianskym ministrom zahraničných vecí Antoniom Tajanim.

V stredu 22. marca budú delegáti Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) voliť nového predsedu a štyroch podpredsedov na päťročné obdobie (2023 – 2028). Budúci predseda nahradí Jeho Eminenciu kardinála Jeana-Claudea Hollericha SJ, arcibiskupa Luxemburska, ktorý bol zvolený v roku 2018 a viedol COMECE v období poznačenom náročnými výzvami, ako bol Brexit, pandémia COVID-19 a ruská invázia na Ukrajinu.

Štyria podpredsedovia budú zvolení s ohľadom na geografické rozdelenie biskupských konferencií EÚ. Spomedzi nich zhromaždenie zvolí prvého podpredsedu. Súčasnými podpredsedami sú: Mons. Mariano Crociata (prvý podpredseda), Mons. Jan Vokál a Mons. Franz-Josef Overbeck. Mons. Noël Treanor, bývalý podpredseda COMECE, bol v novembri 2022 vymenovaný pápežom Františkom za apoštolského nuncia pri Európskej únii. V ten istý deň sa biskupi EÚ tiež stretnú s kardinálom Pietrom Parolinom, vatikánskym štátnym sekretárom.

Vo štvrtok 23. marca bude novozvolené predsedníctvo, všetci delegáti biskupských konferencií EÚ i pracovníci sekretariátu COMECE s rodinnými príslušníkmi prijatí na audiencii u pápeža Františka.

Audiencia bude príležitosťou na dialóg so Svätým Otcom o niektorých najdôležitejších témach pre Európu, s osobitným dôrazom na podporu mieru, migračnú a azylovú politiku EÚ a voľby do Európskeho parlamentu v roku 2024. Biskupi členských štátov EÚ sa tiež stretnú s Alexandrou Valkenburgovou, stálou zástupkyňou Holandska pri Európskej únii. Popoludní sa biskupom COMECE prihovorí Mons. Paul Gallagher vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi. Večer navštívia Taliansku biskupskú konferenciu (CEI) a budú sláviť svätú omšu s Matteom Zuppim.

V piatok 24. marca zhromaždenie zvolí predsedov komisií COMECE. V súčasnosti existujú tri komisie: právna, sociálna a pre vonkajšie vzťahy EÚ. Na záver sa zasadanie COMECE stretne s Antoniom Tajanim, talianskym ministrom zahraničných vecí, podpredsedom Európskej ľudovej strany (EPP) a bývalým predsedom Európskeho parlamentu.

_
Zdroj: COMECE / Preložil: Stanislav Gábor( TK KBS, comece, sg, ml; pz ) 20230315013   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]