[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Desať rokov so Svätým Otcom Františkom v desiatich videopríbehoch
P:3, 13. 03. 2023 13:35, ZAH

Vatikán 13. marca (VaticanNews) Dnes si pripomíname 10. výročie zvolenia pápeža Františka. Vatican News pri tejto príležitosti pripravil zhrnutie jeho pôsobenia ako pápeža v desiatich videopríbehoch.

Desať rokov pontifikátu, 2013: pápež František a chudobná Cirkev

Už prvý rok pontifikátu bol plný kľúčových slov a gest: pokoj, blízkosť, chudoba, periférie. Rozhodnutie pápeža Františka ísť na Lampedusu, prvá účasť na Svetových dňoch mládeže v Brazílii aj hlboká náklonnosť a zdieľanie s emeritným pápežom, ktoré boli leitmotívom pontifikátu od jeho začiatku.

Desať rokov pontifikátu, 2014: pápež František a pokoj

Nie múry, ale mosty: je to posolstvo zmierenia a dialógu, ktoré pápeža Františka viedlo aj v druhom roku jeho pontifikátu, cesta do Svätej zeme po stopách jeho predchodcov a jeho vstup do mešity v Turecku. Ale aj rok, v ktorom sa obrátil na európskych lídrov s výzvou, že dôstojnosť má vždy prednosť pred ziskom.

Desať rokov pontifikátu, 2015: pápež František a Laudato si'

Starostlivosť o „spoločný domov“ a ochrana najzraniteľnejších, ktorým sa zaručuje „bývanie, práca a pôda“. Pápež František mal rok plný udalostí: od podpisu encykliky Laudato si' až po cestu na Kubu, od dojímavej modlitby na Ground Zero po prejav v OSN.

Desať rokov pontifikátu, 2016: pápež František a Jubileum milosrdenstva

Otvorenie svätej brány v Bazilike sv. Petra a význam „toho, čo sa Bohu najviac páči“, „odpustenie jeho deťom“, otvára sa svetu dokorán. Svätý rok je pre pápeža Františka jedným dlhým objatím, ktoré sa začalo historickým objatím s pravoslávnym patriarchom Moskvy a celého Ruska Kirillom.

Desať rokov pontifikátu, 2017: pápež František a chudobní

„Pas do raja“: to sú pre pápeža Františka chudobní. V tomto roku sa zrodil prvý svetový deň venovaný chudobným. V roku 2017 pápež odcestoval do Egypta, kde sa začala cesta bratstva, ktorá naďalej prináša ovocie, a dostal sa do vzdialeného Mjanmarska, aby sa podelil s bolesťou a slzami Rohingov.

Desať rokov pontifikátu, 2018: pápež František a nádej mladých ľudí

Synoda, ktorá má hovoriť o nich a s nimi: rok 2018 priniesol do Vatikánu hlas nových generácií, ich úsmevy, nádeje a otázky. Cirkvou veje nový vietor, pápež na ceste k historickej dohode s Čínou.

Desať rokov pontifikátu, 2019: Pápež František a ľudské bratstvo

Žiť spolu ako jedna rodina: z Abú Zabí pápež František a veľký imám Al-Azhar Al-Tayeb vyslali do sveta svoje posolstvo, ktoré treba šíriť a propagovať. V tomto roku pápež tiež oživil synodu venovanú núdzovým situáciám v panamskom regióne a upevnil proces očisty a obnovy Cirkvi v oblasti ochrany zneužívaných maloletých.

Desať rokov pontifikátu, 2020: pápež František a Petrova loďka

Pandémia Covid-19: svet čelil dramatickému historickému momentu s bolesťou a obetami, pápež neustále dával pocítiť svoju blízkosť v modlitbe. Nezabudnuteľné obrazy, gestá a slová poznačili tento rok s istotou, že „Boh nás nenecháva napospas búrke“.

Desať rokov pontifikátu, 2021: pápež František „nádej je silnejšia“

Z Iraku na Lesbos: pápež František sa stáva pútnikom pokoja v povodí Stredozemného mora, kde ľudstvu hrozí „stroskotanie civilizácie“. Pápež naďalej sprevádzal svet k pomalému východisku z pandémie modlitbou a zverením sa Panne Márii, ale aj výzvami na spravodlivú distribúciu vakcín.

Desať rokov pontifikátu, 2022-2023: pápež František a tretia svetová vojna

„Sužovaná“ Ukrajina je len posledným kamienkom v mozaike sveta ponoreného do priepasti vojny, ktorá všetko ničí a ktorá pápeža privádza k slzám. Počas roku a pol zaznievali od pápeža Františka nepretržité apely na svedomie, podobne ako kroky podniknuté v mene pravdy, zmierenia a dialógu pri jeho cestách do Kanady, Kazachstanu, Bahrajnu a potom do Afriky. Rok, ktorý sa končí návratom Benedikta XVI. do Domu Otca.

Zdroj: VaticanNews( TK KBS, VaticanNews, ml; pz ) 20230313028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]