[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Trebišove si pripomenuli 200. výročie narodenia grófa J. Andrássyho
P:3, 13. 03. 2023 13:05, DOM

Košice 13. marca (TK KBS/TS KE) V Trebišove otvorili rok v znamení významného 200. výročia narodenia grófa Júliusa Andrássyho, politika a bývalého ministra zahraničných vecí Rakúsko-Uhorska. Podujatie sa začalo bohoslužbou v miestnom kostole Navštívenia Panny Márie, ktorú s miestnym rímskokatolíckym dekanom Marekom Pristašom slúžil Vojtech Boháč ml., synkel pre maďarsky hovoriacich veriacich našej eparchie, protopresbyter Dušan Seman a Michal Hospodár, predseda Spolu sv. Cyrila a Metoda.  

Na bohoslužbe boli prítomní aj predstavitelia ďalších cirkevných denominácií pôsobiacich v meste Trebišov, činitelia verejnej správy na čele s primátorom mesta Marekom Čižmárom, Slavomírom Partilom, štátnym tajomníkom pre inklúziu, národné školstvo a celoživotné vzdelávanie. Svojou prítomnosťou deň obohatili aj významní zahraniční hostia z Maďarskej republiky.  

Po bohoslužbe nasledovala návšteva Mauzólea rodiny grófa Júliusa Andrássyho spojená s kladením vencov.  Vyvrcholením dňa bolo divadelné predstavenie – tieňohra -  o živote Júliusa Andrássyho. Pod vedením historičky a etnografičky Simony Radovej si ju pripravilo spoločenstvo mladých pri Gréckokatolíckej farnosti Trebišov za pomoci sr. Pavly Dutkovej OSBM, Alžbety Semanovej a Tomáša Muszku, výpomocného duchovného farnosti. Trebišovská mládež významne prispela svojím talentom a úsilím do celodenného programu.

Udalosť tohto dňa bola začatím  celoročných kultúrnych podujatí venovaných osobnosti grófa Júliusa Andrássyho v Múzeu Trebišov – Kaštieli Andrássyovcov.

_
Zdroj: TS KE, Tomáš Muszka( TK KBS, TS KE, tmu, ml; pz ) 20230313026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]