[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 30. 03. 2023   Meniny má Vieroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Banskobystrickej diecéze ukončili Rok svätého Františka Xaverského
P:3, 13. 03. 2023 09:32, DOMFoto: Róbert Viktor


Banská Bystrica 13. marca (TK KBS) Tohtoročná Tretia pôstna nedeľa, 12. marca, bola v Banskobystrickej diecéze významným a netradičným dňom. V diecéze ukončiil slávenie Roku svätého Františka Xaverského, ktorý vyhlásil banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec od 12. marca 2022 do 12. marca 2023 pri príležitosti 400. výročia svätorečenia diecézneho patróna sv. Františka Xaverského (12.3.1622) pápežom Gregorom XV.  Ďakovnú svätú omšu na Tretiu pôstnu nedeľu celebroval v banskobystrickej katedrále biskup Chovanec spolu kňazmi pôsobiacimi v dekanátoch diecézy a na území mesta Banská Bystrica.

Banska Bystrica, Rok, Xaversky, biskup, Chovanec

V úvode svätej omše správca katedrály Peter Staroštík v krátkosti priblížil históriu vzniku diecézy, určenie katedrály a patróna diecézy sv. Františka Xaverského. Zároveň priblížil dôvod i priebeh Roka sv. Františka Xaverského. Biskup Chovanec v úvode svojej homílie spomenul, že „náš nebeský patrón sv. František Xaverský je stále aktuálny. Nielen preto, že kresťanské misie sú stále potrebné a aktuálne. František je aktuálny svojim bytím. Bol príkladom kresťana, kňaza, misionára. Následne biskup spomenul starú múdrosť vyjadrenú slovami: „Agere sequitur esse - konanie pochádza z bytia.“

Banska Bystrica, Rok, Xaversky, biskup, Chovanec

Na základe tejto múdrosti biskup Chovanec spomenul, že je potrebné sa narodiť zhora. Prvýkrát sme sa zrodili v krste, kde sme dostali prvú pozvánku - „príď domov, do nebeskej vlasti.“ Boží život je následne možné obnoviť svätou spoveďou, spomenul biskup. Boh chce, aby sme boli v prvom rade Božie deti, aby sme mali v srdci Boha. Boh si v prvom rade cení našu vnútornú dispozíciu, ako len našu vonkajšiu aktivitu. Následne biskup spomenul, že kresťanstvo sa nedá hrať. Ani kňazstvo sa nedá hrať. Kresťanom treba byť. Kňazom treba byť.

Banska Bystrica, Rok, Xaversky, biskup, Chovanec

„Ďakujme Bohu, že ustanovil sviatosti, ktoré premieňajú naše vnútro. Naše bytie. Ďakujme Pánu Bohu za nášho patróna sv. Františka Xaverského, ktorý bol príkladným bytím kresťana, kňaza, misionára,“ dodal banskobystrický biskup. Jubilejný rok sv. Františka Xaverského diecézny biskup ukončil na záver svätej omše pobožnosťou, v ktorej spolu s veriacimi spevom starobylého hymnu Te Deum poďakoval za všetky získané milosti počas uplynulého jubilea. Následne biskup poďakoval všetkým, ktorí sa zapojili do duchovných aktivít, ktoré pomohli počas jubilejného roka viac spoznať patróna diecézy.

TK KBS informoval Peter Lupták( TK KBS, plu, ml; pz ) 20230313014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]