[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Príhovor apoštolského nuncia k 10. výročiu zvolenia pápeža Františka
P:3, 13. 03. 2023 08:19, DOM

Bratislava 13. marca (TK KBS) Prinášame plné znenie príhovoru Mons. Nicolu Girasoliho, apoštolského nuncia na Slovensku, pri príležitosti 10. výročia zvolenia pápeža Františka, ktoré si pripomíname dnes v pondelok 13. marca 2023. Nuncius Girasoli si výročie pripomenul v kaplnke apoštolskej nunciatúry, kde slávil svätú omšu za účasti  predstavených a bohoslovcov Kňazského seminára sv. Cyrila a Metoda v Bratislave.

Video

10. výročie zvolenia pápeža Františka: Cirkev, ktorá ide na podstatu

Trinásteho marca slávime 10. výročie zvolenia pápeža Františka za najvyššieho pastiera Katolíckej cirkvi.

Magistérium pápeža Františka je veľmi rozmanité (obohatené jeho encyklikami, listami a apoštolskými exhortáciami, homíliami a príhovormi) a zahŕňa rôzne témy a otázky, ale vo svojej podstate je pastoračné.

Pri tomto významnom výročí v pokore cítim, že v magistériu pápeža Františka zachytávam pozvanie celému ľudstvu a zvlášť kresťanom a veriacim ísť vo svojej viere na podstatu, žiť ju integrálne s evanjeliom a vychádzať na periférie sveta.

Zamerať sa na podstatu znamená ísť do hĺbky..., k tomu, čo má hodnotu pre život (homília na medellínskom letisku v Kolumbii, 9. septembra 2017).  Zamerať sa na podstatu znamená, že v kontinuite so skutočnou magisteriálnou tradíciou Cirkvi sa treba oslobodiť od všetkých takých vecí okolo nás, ktoré nám môžu zatieniť pravé evanjeliové posolstvo. Ísť na podstatu znamená pochopiť syntézu Ježišovho posolstva: Choďte teda (vyjdite), kážte, ohlasujte evanjelium (porov. Mt 28,19). Netreba sa teda báť nových vecí, ísť v ústrety blížnemu a otvoriť sa dialógu so súčasným svetom. Cirkev má začleňovať a nikoho nevylučovať.

Ježiš učí, že vzťah s Bohom nemôže byť chladným priľnutím k normám a zákonom, ani konanie určitých vonkajších skutkov, ktoré nevedú k skutočnej zmene života (homília na medellínskom letisku v Kolumbii, 9. septembra 2017).

Preto treba byť milosrdní a nielen si robiť starosti o nášho blížneho, ale starať sa o neho.

Zameranie na podstatu sa teda odzrkadľuje v nábožnosti, ktorá spája slová s gestami. Pápež František vo svojom magistériu kladie veľký dôraz na skutočnosť, že dôkazom viery, ktorú vyznávame, a tým, čo jej dáva život, sú konkrétne gestá. Desať rokov pontifikátu pápeža Františka je plných gest (ako príklad sa uvádza Svätý rok Božieho milosrdenstva), ktoré ukázali, že viera sa šíri viac, keď je ohlasovanie sprevádzané aj životom, ktorý je v súlade s tým, čomu sa verí.

V jednote so všetkými biskupmi Slovenska (ktorí sa modlili a poslali blahoprajný list pápežovi Františkovi) a pripomínajúc si s celým slovenským národom návštevu Svätého Otca v dňoch 12.-15. septembra 2021, vyjadrujeme naše blahoželanie: Pápež František, všetko najlepšie k 10. výročiu pontifikátu, všetci sa chceme snažiť ísť v našej viere na podstatu.

+ Nicola Girasoli
Apoštolský nuncius na Slovensku

Audio:
  [download mp3]
_
TK KBS informovala Apoštolská nunciatúra na Slovensku ( TK KBS, ng, ml; pz ) 20230313002   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]