[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Poľskí biskupi: Obvinenia Jána Pavla II. vychádzajú zo správ tajnej polície
P:3, 10. 03. 2023 15:27, ZAH

Poľsko 10. marca (CNA) Konferencia biskupov Poľska sa vyjadrila k dokumentárnemu filmu poľskej televízie TVN24, ktorý obviňuje Jána Pavla II. z krytia sexuálneho zneužívania detí kňazmi v čase, keď bol krakovským arcibiskupom.

Konferencia poľských biskupov žiada „ďalší archívny výskum“, aby bolo možné spravodlivo posúdiť nové obvinenie založené na záznamoch komunistickej tajnej polície, že Ján Pavol II. kryl sexuálne zneužívanie detí kňazmi v čase, keď bol krakovským arcibiskupom.

Obvinenie bolo súčasťou televízneho dokumentu, ktorý 6. marca odvysielala poľská televízia TVN24. V tej istej televíznej reportáži sa spomínali ďalšie dva prípady. Ján Pavol II. vtedy ešte ako arcibiskup Karol Wojtyla údajne premiestnil P. Eugeniusza Surgenta a P. Józefa Loranca do iných farností, hoci vedel, že sa dopustili sexuálneho zneužívania maloletých. Tieto obvinenia, ktoré ako prvý vyslovil holandský novinár Ekke Overbeek, však vyvrátili dvaja poľskí investigatívni novinári a o tieto informácie sa opiera aj vyhlásenie poľského episkopátu zo 7. marca.

Dvaja poľskí novinári, Tomasz Krzyżak a Piotr Litka, vo svojom výskume zistili, že Ján Pavol II. počas svojho pôsobenia vo funkcii krakovského arcibiskupa v rokoch 1964 až 1978 nezakrýval žiadne prípady zneužívania, ale naopak, dôsledne proti nim zasahoval. Obaja novinári sa ohradili proti tvrdeniu, že Wojtyla kryl sexuálne zneužívanie zo strany Surgenta, a uviedli, že tento kňaz pochádzal z lubaczowskej diecézy, nie z krakovskej arcidiecézy. Podľa nich Wojtyla v rámci svojich právomocí urobil niekoľko rozhodnutí týkajúcich sa Surgenta, ale „konečné slovo o prípadnom potrestaní tohto kňaza ponechal na svojho ordinára, lubaczského biskupa“.

V prípade Loranca obaja novinári uviedli, že Wojtyla odvolal kňaza z farnosti, suspendoval ho a potom ho prinútil žiť v kláštore, kde ho zatkli civilné orgány. Keď Lorenca prepustili z väzenia, mohol opäť sláviť omšu, ale podľa vyšetrovania sa nesmel vrátiť k pastorácii detí a mládeže ani k spovedaniu.

Tretie, nové obvinenie sa týka krytia sexuálneho zneužívania detí P. Boleslavom Saduśom. Podľa dokumentu Wojtyla vedel, že Saduś bol obvinený zo sexuálneho zneužívania mladých chlapcov, ale odporučil jeho preloženie do diecézy v Rakúsku bez toho, aby o tom informoval rakúsku stranu. Podľa vyhlásenia Poľskej biskupskej konferencie však tento tretí prípad "nebol predložený na základe prokurátorského alebo súdneho vyšetrovania, ale na základe spisov bezpečnostných služieb Poľskej ľudovej republiky.

„Na základe zdrojov uvedených v dokumente preto nie je možné určiť kvalifikáciu skutkov pripisovaných otcovi Saduśovi,“ uvádza vyhlásenie.

Zdroje: CNA / cirkev.cz( TK KBS, cna, cirk, ml; pz ) 20230310044   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]