[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 30. 03. 2023   Meniny má Vieroslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vo Frankfurte sa koná posledné zasadnutie "synodálnej cesty" v Nemecku
P:3, 10. 03. 2023 09:57, ZAH5. plenárne zasadnutie nemeckej synodálnej cesty, Frankfurt nad Mohanom

Foto: Vatican Media


Nemecko 10. marca (Vatican News) Vo Frankfurte nad Mohanom sa začalo piate a posledné plenárne zasadnutie "synodálnej cesty". Do soboty 11. marca bude takmer 230 ľudí, vrátane 69 nemeckých biskupov a rovnakého počtu zástupcov Ústredného výboru nemeckých katolíkov a delegátov menovaných týmito orgánmi, diskutovať o reforme Katolíckej cirkvi v Nemecku. Nemecká synodálna cesta bola nedávno predmetom ostrej kritiky zo strany pápeža Františka a troch vatikánskych kardinálov.

Atmosféra je veľmi napätá, priznáva množstvo delegátov z radov biskupov aj laikov. Predsedníctvo synodálnej cesty - vrátane hlavy nemeckého episkopátu biskupa Georga Bätzinga a predsedníčky Ústredného výboru nemeckých katolíkov Irme Stetterovej-Karpovej - však tesne pred začiatkom plenárneho zasadnutia naznačilo, že napriek súčasnej nepriazni chce "pripraviť Cirkev na budúcnosť tak, aby opäť slúžila ľuďom, a nie samotnej inštitúcii".

Spolupredseda predsedníctva biskup Franz-Josef Bode priznal, že delegáti počuli varovné signály z Ríma, ale podľa jeho názoru boli obavy neopodstatnené. Už skôr oznámil, že synodálna cesta bude požadovať iný pohľad na ľudí s "odlišnou sexuálnou identitou", ako aj presadzovanie diakonátu pre ženy a otázku kňazstva žien, ktorú chcel zaradiť do programu jesennej synody v Ríme. Podľa členov predsedníctva má nemecký formát rokovaní silnú podporu medzi mnohými katolíkmi na celom svete.

Kritici synodálnej cesty sú iného názoru. Nedávno odstúpilo päť delegátov vrátane známej nemeckej profesorky teológie Marianny Schlosserovej a profesorky filozofie Hanny Barbary Gerl-Falkovitzovej, ktorí tvrdili, že "synodálna cesta" nereaguje adekvátne na varovné signály z Vatikánu a vzďaľuje sa od univerzálnej Cirkvi. Na druhej strane niektorí biskupi žiadali návrat k tajnému hlasovaniu, pretože sa cítili pod tlakom väčšiny. Predsedníctvo ich žiadosť zamietlo.

V najbližších dňoch budú delegáti hlasovať o desiatich návrhoch vrátane celibátu, požehnania homosexuálnych párov a kňazstva žien. Napriek námietkam Vatikánu sa na konci rokovaní plánuje vymenovanie komisie, ktorá povedie k vytvoreniu stálej synodálnej rady ako poradného a rozhodovacieho orgánu nezávislého od diecéznych biskupov.( TK KBS, Vatican News PL, ml; pz ) 20230310028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]