[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vyšlo nové číslo časopisu pre kresťanskú duchovnú orientáciu Rozmer
P:3, 10. 03. 2023 09:39, DOM

Bratislava 10. marca (TK KBS) V týchto dňoch vyšlo nové číslo štvrťročníka Rozmer – časopisu pre kresťanskú duchovnú orientáciu, ktorý čitateľom ponúka prehľad o súčasnej náboženskej scéne.

Renomovaní domáci a zahraniční autori sa v ňom venujú aktuálnej problematike nových náboženských hnutí a siekt, ako i javom, ktoré s týmto novodobým fenoménom bezprostredne súvisia. Okrem toho sa časopis venuje aj religionistickým témam približujúcim históriu a učenie starovekých kultúr a svetových či predkresťanských náboženstiev. Jeho vydavateľmi sú Ekumenická rada cirkví v SR a občianske združenie Ekumenická spoločnosť pre štúdium siekt. Pri tejto príležitosti prinášame anotáciu čísla, ktorú spracoval Boris Rakovský.

Rozmer, nove, cislo, titulka

Obsah čísla 4/2022

Buďme soľou zeme! – biblické slovo (doc. ThDr. Aleš Franc, PhD., ThD.)

Veľký reset znepokojuje konzervatívnych kresťanov – Veľký reset je téma, ktorá sa objavila v súvislosti s pandémiou covid-19. Spočíva v tom, že celospoločenské zmeny, najmä pandemické obmedzenia a z nich vyplývajúce ľudské návyky, treba využiť na konečné pretavenie spoločnosti smerom k presadeniu globálnych ekonomických, politických a spoločenských cieľov. Autorom myšlienky je švajčiarsky profesor Klaus Schwab, zakladateľ Svetového ekonomického fóra v Davose, ktorý sa túto víziu usiluje presadzovať prostredníctvom každoročných konferencií, na ktorých sa zúčastňuje mnoho svetových politikov, manažérov a kultúrnych celebrít. Tieto myšlienky však majú aj náboženský presah a zasahujú do samej podstaty ľudského spoločenstva. Mnohí kresťania sú ale znepokojení súčasným vývojom a majú z neho obavy. To, či sú oprávnené, sa dozvieme možno už onedlho. (doc. ThDr. Aleš Franc, PhD., ThD.)

Transhumanizmus ako nové náboženstvo? – V šesťdesiatych rokoch minulého storočia vznikol futurologický a filozofický koncept, ktorý sa zaoberá možnosťami transformácie človeka prostredníctvom využitia moderných technológií. Jeho tvorcovia sú presvedčení, že ľudia vo svojej súčasnej podobe nereprezentujú koniec vývoja, ale iba jeho ranú fázu, a že vyspelé a širokodostupné technológie môžu napomôcť eliminovať starnutie a umožniť rozšírenie intelektuálnych, fyzických a psychologických ľudských schopností. Ich oponenti si však kladú otázku: je pre nás vôbec prijateľná predstava, že nejaké technológie sa budú podieľať na našej transformácii? Možno vylepšia kvalitu nášho života, ale nebude to za cenu straty našej slobody, kreatívneho myslenia a ľudských emócií?

So slonom na pleciach – Vymaniť sa zo sekty – najmä ak v nej niekto strávil dlhé roky a dokonca zastával líderskú pozíciu – nie je vôbec ľahké. Dušan Štraus to šťastie mal. Teraz žije v Prahe, je úspešným fotografom a naučil sa radovať z každodenných maličkostí. S odstupom času sa však už na mnohé veci pozerá inak a život v Činmojovej sekte sa mu teraz zdá ako sen. No na svoju 23-ročnú skúsenosť nezabudol. Opísal ju vo svojom autobiografickom románe s príznačným názvom So slonom na pleciach, ale neváhal a so svojimi bohatými zážitkami sa podelil aj s našimi čitateľmi. (PaedDr. Dušan Štraus)

Bez slona na pleciach – Rozhovor s bývalým celoslovenským lídrom Činmojovej sekty Dušanom je veľavravným svedectvom o tom, ako sa človek vystavený každodennej manipulácii a závislosti postupne mení a čo všetko je ochotný sekte obetovať. Aj Dušan všetko zanechal, rozpadla sa mu rodina a svet mimo sekty v podstate preňho prestal existovať. Bol iba on a jeho guru, nič iné nebolo vtedy dôležité. Avšak túžba po slobode a po intímnom vzťahu, ktorý mu bol sektou striktne upieraný, v ňom zvíťazila, a tak zo sekty vystúpil. Dnes hovorí, že to bolo veľmi šťastné rozhodnutie, no zároveň si uvedomuje, že sa nerodilo ľahko a že mnohí jeho sektársky priatelia už také šťastie nemali.

Milenializmus v cirkvi Šinčchondži – Milenializmus, teda očakávanie konca sveta takého, aký dnes poznáme, je veľmi častým javom v nových náboženstvách. V juhokórejskej cirkvi Šinčchondži, založenej v roku 1984, je dokonca stredom náuky a východiskom náboženskej praxe jej členov. A čo je úplne mimoriadne, v tomto spoločenstve to vlastne nie je očakávanie; posledný čas táto cirkev už intenzívne prežíva. To je pre ňu ohromne motivujúce, ale vzhľadom na to, že s miléniom je podľa cirkvi spojená aj neexistencia smrti, zároveň to ohrozuje dôveryhodnosť jej náuky. (doc. PhDr. Zdeněk Vojtíšek, ThD.)

Mysticizmus v západnom ezoterizme (10) – V ďalšej časti seriálu o západnom ezoterizme sa už po druhý raz venujeme alchýmii. V predošlom čísle sme uviedli, že prácu alchymistov nemožno redukovať len na chemické objavy. Alchýmia nebola len nejakou predchodkyňou chémie, ale ozajstnou duchovnou vedou, pomocou ktorej sa alchymista zameriaval na vnútornú prácu na sebe. Stručne sme tiež priblížili pôvod a ciele alchýmie a niektoré jej hermetické tradície. V tomto pokračovaní si povieme niečo o adeptoch a prameňoch alchymistického mysticizmu, pokúsime sa zrekonštruovať proces meditatívneho čítania a aspoň v skratke si predstavíme niektorých významných alchymistov. (doc. ThDr. PaedDr. Róbert Sarka, PhD.)

Bludné náuky a sekty v stredoveku (10) – V rubrike Míľniky dvoch tisícročí prinášame stručný prehľad kresťanských heréz. V tejto časti si predstavíme učenie sekty katarov, jej historické pozadie a tiež prax dvoch potulných heretických kazateľov z 12. storočia. (Mgr. Branislav Dado, PhD.)

Okrem uvedených tematických článkov je číslo doplnené spravodajským servisom a recenziou autobiografického románu Dušana Štrausa So slonom na pleciach. V rubrike Polemika ThLic. Anton Ďatelinka, PhD. priblížil úlohu hudby v pentekostálnej liturgii a odpovedal na otázku, či je jej dominancia oprávnená.

Záujemcovia si časopis Rozmer (štvrťročník) môžu objednať písomne na adrese: Redakcia časopisu Rozmer, Svoradova 3, 831 03 Bratislava; alebo telefonicky na číslach 0944/315 818 a 02/207 22 838; respektíve e-mailom na adrese rozmer@sekty.sk. Predplatné na rok 2023 je 11,60 €. Ponúkame tiež možnosť objednať si staršie ročníky, a to celú kolekciu ročníkov 2008 až 2022 (aktuálne 50 dostupných čísel), ktorú dostanete za zvýhodnenú akciovú cenu 39 €. S časopisom sa môžete oboznámiť a predplatiť si ho aj na jeho webovej stránke www.rozmer.sk.

TK KBS informoval Boris Rakovský( TK KBS, bra, ml; pz ) 20230310026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]