Vatikán 10. marca (Vatican News) Svätý Otec František vo štvrtk 9. marca prijal na audiencii Taliansky národný inštitút pre poistenie proti pracovným úrazom. Vo svojom príhovore hovoril o „kultúre plytvania“ v spoločnostiach, ktoré neposkytujú záruky pre pracujúcich, a o náraste počtu úrazov žien, odsúdil mentalitu, ktorá ich v prípade tehotenstva vyháňa. Táto hrozná logika, sa môže zhrnúť do jednej vety: „máš cenu len vtedy, ak produkuješ.“
Dôstojnosť pracovníkov nie je vždy chránená a často sa v prípade nehody bremeno prenesie na rodiny. Spoločnosti, ktoré nie sú chránené, sú čoraz viac „zotročené kultúrou plytvania“. Ďalej pápež František uviedol, že pandémia viedla k nárastu počtu sťažností v Taliansku, najmä v sektore zdravotníctva a dopravy, a narástol aj počet úrazov žien. Pápež zdôraznil, že úplná ochrana žien na pracovisku ešte stále nie je dosiahnutá. Ženy sa obávajú otehotnenia, ktoré vedie k ich menej bezpečnému postaveniu v práci.
Bez ochrany sa spoločnosť stáva čoraz viac otrokom kultúry plytvania. František vyzýva k investovaniu do bezpečnosti na pracovisku, keďže neinvestovanie je jednou z príčin nárastu počtu úrazov. Pápež pripomína, že život a zdravie nemajú „trhovú cenu“ a nemožno ich vymeniť za „pár drobných navyše alebo niečí individuálny záujem". Kultúra odhadzovania vedie k obviňovaniu obetí a je to „znak ľudskej biedy, do ktorej riskujeme, že sa prepadnú vzťahy, ak stratíme správnu hierarchiu hodnôt, ktorá má na vrchole dôstojnosť ľudskej osoby.
Výzva spočíva v tom, aby sme sa zamysleli nad zmyslom práce a dôležitosťou starostlivosti o kvalitu práce, pracovného prostredia a v neposlednom rade aj o dopravu. Ak chceme podporovať ústredné postavenie osoby, musíme dbať na tieto základné aspekty.“ Záverom pápež dodal: „ľahostajnosť je znakom zúfalej spoločnosti a priemernej spoločnosti. Hovorím zúfalá v tom zmysle, že nemá nádej“.