Ženeva 10. marca (Vatican News) Delegácia Svätej stolice berie na vedomie správu skupiny expertov pre ľudské práva o Nikarague a vyjadruje hlboké znepokojenie nad opätovným nárastom násilia v celej krajine a nad tým, že v posledných rokoch sa zmenšil priestor na dialóg a rokovania medzi úradmi a občianskou spoločnosťou. Na 52. zasadnutí Rady pre ľudské práva to uviedol v utorok 7. marca Mons. Fortunatus Nwachukwu, stály pozorovateľ Svätej stolice pri OSN v Ženeve.
„So znepokojením,“ zdôraznil arcibiskup, „v správe čítame, že sa zhoršuje sociálno-politická situácia a aj situácia v oblasti ľudských práv v Nikarague, s nárastom obmedzení slobody prejavu, pokojného zhromažďovania a združovania, spolu s represívnymi opatreniami proti tým, ktorí kritizujú vládu, novinárom a obhajcom ľudských práv, ako aj proti členom združení na ochranu ľudských práv a proti členom Katolíckej cirkvi.“
Vatikánsky predstaviteľ tiež pripomenul „zatvorenie viacerých nezávislých médií a mimovládnych organizácií vrátane náboženských organizácií a obvinenia zo systematického používania násilia zo strany bezpečnostných síl v atmosfére všeobecnej beztrestnosti, s častými prípadmi svojvoľného zatýkania, porušovania riadneho procesu a zlých podmienok pre zadržaných“.
Okrem vyhostenia viacerých diplomatov z Nikaraguy, vrátane apoštolského nuncia v Manague Mons. Waldemara Stanislava Sommertaga a Misionárok lásky Matky Terezy. Ako uviedol stály pozorovateľ „Svätá stolica vyjadruje ľútosť nad najnovšími správami týkajúcimi sa odsúdenia na 26 rokov väzenia Mons. Rolanda Álvareza, biskupa z Matagalpy, a svojvoľného zbavenia občianstva viac ako 300 nikaragujských občanov - vrátane exilového pomocného biskupa z Managuy Silva Josého Baeza - z ktorých 222 bolo deportovaných do Spojených štátov“.
Mons. Nwachukwu zopakoval výzvu pápeža Františka je potrebné „prekonať nepriateľstvo a hľadať priestor pre konštruktívny dialóg medzi stranami, čím sa položia základy pre návrat k mierovému spolunažívaniu založenému na rešpektovaní dôstojnosti a práv všetkých ľudí, najmä tých, ktorí sa nachádzajú vo viac zraniteľných situáciách a ktorých sa súčasné okolnosti neúmerne dotýkajú“.
Na záver pripomenul pápežovu nedávnu výzvu pri modlitbe Anjel Pána z 12. februára, aby sa otvorili „srdcia politických predstaviteľov a všetkých občanov úprimnému hľadaniu mieru, ktorý sa rodí z pravdy, spravodlivosti, slobody a lásky a dosahuje sa trpezlivým uskutočňovaním dialógu“.