[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 25. 07. 2024   Meniny má Jakub      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Gądecki: Vyzývam všetkých, aby neničili dedičstvo Jána Pavla II.
P:3, 09. 03. 2023 16:30, ZAH

Poľsko 9. marca (E-kai) Vyzývam všetkých ľudí dobrej vôle, aby neničili spoločné dobro, ku ktorému nepochybne patrí dedičstvo Jána Pavla II. Poliaci by nemali zabúdať na požehnanie, ktoré dostali prostredníctvom tohto pápeža, napísal predseda konferencie biskupov Poľska arcibiskup Stanisław Gądecki vo vyhlásení v súvislosti s publikáciami týkajúcimi sa krakovského metropolitu kardinála Karola Wojtyłu.

Predseda poľských biskupov podčiarkol, že sv. Ján Pavol II. je jeden z najvýznamnejších pápežov a najväčších Poliakov. Pápež z Poľska bol a zostáva morálnym východiskom, učiteľom viery a tiež nebeským orodovníkom pre milióny Poliakov - zdôraznil. „Z tejto perspektívy šokujú pokusy o diskreditáciu jeho osoby a diela, ktoré prebiehajú pod zámienkou boja o pravdu a dobro“ - dodal.

Arcibiskup pripomenul, že „autori týchto diskreditujúcich hlasov hodnotia Karola Wojtyłu subjektívne, často nehistoricky, bez toho, aby poznali kontext, pričom nekriticky považujú dokumenty vyrobené štátnymi bezpečnostnými službami za dôveryhodné zdroje“. Dodal, že „nezohľadňujú existujúce správy a dokumenty, ktoré dôveryhodne predstavujú jeho slová a skutky“.

Arcibiskup Gądecki upozornil na to, že od rozhodnutia Jána Pavla II. „sa v cirkvi začali dôrazné iniciatívy zamerané na vznik štruktúr a vypracovanie jednoznačných procedúr smerujúcich k ochrane detí a mládeže, príkladnému potrestaniu vinníkov sexuálneho násilia a predovšetkým pomoc zraneným osobám.“

Dodal, že obrana svätosti a veľkosti Jána Pavla II. neznamená, že nerobil chyby. „Ak bol niekto pastierom cirkvi v čase rozdelenia Európy na Západ a sovietsky blok, znamenalo to nutnosť čeliť náročným výzvam. Treba si tiež uvedomiť, že v tom čase platili, a to nielen v Poľsku, iné právne normy, bolo iné spoločenské povedomie a tiež iné zvyklosti pri riešení problémov„ - pripomenul.

„Vyzývam preto všetkých ľudí dobrej vôle, aby neničili spoločné dobro, ku ktorému nepochybne patrí dedičstvo Jána Pavla II. Poliaci by nemali zabúdať na požehnanie, ktoré im Prozreteľnosť poskytla prostredníctvom tohto pápeža“ - apeloval arcibiskup.

Zdroj: E-kai / Preložil: Marián Hamada( TK KBS, ekai, mha, ml; pz ) 20230309051   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]