[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 07. 2024   Meniny má Daniel      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Čína: Povinná registrácia veriacich na bohoslužbách
P:3, 09. 03. 2023 10:58, ZAH

Čína 9. marca (TK KBS) V provincii Che-nan musia veriaci vyplniť online formulár pre sväté omše, modlitby v mešitách alebo rituály v budhistických chrámoch. Podľa odstupujúceho premiéra Li Keqianga je nutné „aktívne viesť náboženstvo k tomu, aby sa prispôsobilo socialistickej spoločnosti“.

„Základná politika [Komunistickej] strany Číny v oblasti náboženských aktivít bola zavedená a postupne dochádza k 'sinizácii' náboženstva“. Tak znie kľúčová pasáž o náboženskej politike Čínskej komunistickej strany obsiahnutá v správe o činnosti vlády, ktorú Li Keqiang predniesol na úvod výročného zasadnutia Všečínskeho zhromaždenia ľudových zástupcov.

Vo svojom prejave 5. marca odstupujúci premiér zdôraznil potrebu „aktívne viesť náboženstvo k prispôsobeniu sa socialistickej spoločnosti“. Úrady v Che-nane (Hénáne) sa týmto príkazom riadia s veľkou horlivosťou. Ako uvádza China Christian Daily, veriaci všetkých vyznaní sa musia zaregistrovať, aby mohli navštevovať bohoslužby, či už v kostoloch, mešitách alebo budhistických chrámoch.

Veriaci v Che-nane musia vyplniť formulár dostupný v aplikácii, ktorú vytvorila provinčná komisia pre etnické a náboženské záležitosti. Dotazník požaduje údaje ako meno, telefón, preukaz totožnosti, trvalé bydlisko, povolanie a dátum narodenia. Pri vstupe na posvätné miesta si veriaci tiež musia zmerať teplotu, čo je známka toho, že niektoré protipandemické obmedzenia platia aj po decembrovom znovuotvorení.

Sinizácia teda zároveň znamená registráciu a dôkladnú kontrolou obyvateľstva. V Che-nane je prenasledovanie kresťanov veľmi tvrdé, pretože tvoria asi 4 % obyvateľstva, čo je o percento vyššie ako vo zvyšku krajiny. Za zmienku stojí, že miestna polícia už takmer dva roky nezákonne, bez odsúdenia či obvinenia, zadržiava biskupa Josepha Zhang Weizhu zo Xinxiangu.( TK KBS, cirkev.cz, rp; pz ) 20230309034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]