[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Synodálne zhromaždenie v Afrike: "kairos" pre obnovu cirkvi
P:3, 08. 03. 2023 13:14, ZAH

Afrika 8. marca (Vatican News) V nedeľu skončilo synodálne kontinentálne stretnutie afrických cirkví v hlavnom meste Etiópie Addis Abeba. Viac ako 200 účastníkov sa snažilo definovať výsledný dokument, ktorý ponúkne príspevok tejto oblasti k "Instrumentum laboris" na októbrovom zhromaždení.

Synodálna cesta môže byť náročná, ale je absolútne nevyhnutná. To je skúsenosť účastníkov Afrického kontinentálneho synodálneho zhromaždenia, ktoré bolo od 2. do 6. marca v etiópskej Addis Abebe a na ktorom sa diskutovalo o prioritných otázkach cirkvi v Afrike.

Božia rodina v Afrike

Delegátka sestra Esther Lukas Jose Maria vyzvala účastníkov, aby nemysleli na seba, ale na „Božiu rodinu cirkvi v Afrike." „Ešte sme nedospeli do fázy vecí, ktoré treba urobiť," vysvetlila, „ale sme vo fáze počúvania jeden druhého a Ducha Svätého. To je to, čo budeme ponúkať ako cirkev v Afrike. A priorita znamená to najdôležitejšie, nie všetko. Pretože máme 15 skupín, chceme získať 15 prioritných oblastí, ktoré zredukujeme na päť.“

Stanovenie prioritných tém

Ako to už však pri duchovnom rozlišovaní býva, vybrať z pätnástich priorít len niekoľko sa ukázalo ako náročné. Pre facilitačný tím sobotňajšieho popoludňajšieho zasadnutia bolo skôr námahou viesť zhromaždenie k zhode na ôsmich prierezových témach. Po dlhom počúvaní nakoniec syntéza príspevkov pätnástich pracovných skupín vyzdvihla nasledujúce prioritné oblasti pre cirkev v Afrike:

1. Pastoračná starostlivosť o rodiny, ktorá sa zameriava na súčasné výzvy, ako sú rozvody, rozpadnuté manželstvá a znovu zosobášení ľudia, osamelí rodičia.

2. Prehĺbenie afrických kultúrnych hodnôt, ktoré sú už od prvej africkej synody v roku 1995 zakotvené v poňatí cirkvi ako Božej rodiny, bez toho, aby sa však zanedbávala náuka cirkvi.

3. Zohľadnenie africkej komunitnej kultúry vyjadrenej vo filozofiách ako Ubuntu, Ujamaa, Indaba a Palaver, kde sú kľúčovými princípmi spoluzodpovednosť a subsidiarita.

4. Záväzok bojovať proti využívaniu prírodných zdrojov, čo na africkom kontinente často vedie k vojnám a sociálnym konfliktom.

5. Podpora liturgickej obnovy pre aktívnu účasť veriacich so zreteľom na smernice bohoslužby.

6. Formácia Božieho ľudu, kde je zdôrazňovaný pojem inkluzivity ako spôsob podpory synodality v správe cirkvi.

7. Podpora začleňovania žien, mládeže a všetkých skupín Božieho ľudu, ktoré sa cítia byť marginalizované.

8. Ekologická spravodlivosť a nakladanie so životným prostredím ako spôsob prežívania synodálnej zmeny s cieľom riešiť ekologickú krízu.( TK KBS, VaticanNews, cz, rp; ml ) 20230308027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]